Amerikalıların dörtte birinden fazlası artık altını en iyi uzun vadeli yatırım olarak görüyor. Altın ons başına 2.000 doların üzerinde tutunuyor, ancak yeni önemli kazançlar sağlamıyor.

Amerikalıların dörtte birinden fazlası artık altını en iyi uzun vadeli yatırım olarak görüyor. Altın ons başına 2.000 doların üzerinde tutunuyor, ancak yeni önemli kazançlar sağlamıyor. Ve gümüş son beş günde %6'dan fazla düştü.

Zayıf ekonomik veriler, düşük talep beklentileri nedeniyle altın ve gümüşü kenarda tutarak durgunluk korkularını yeniden alevlendirdi. Ancak beklentiler hala yüksek.

Altın Fiyatı İçin Rekor Tahmin

BCA Research'e göre modeller, ABD dolarının yaklaşık %20 oranında aşırı değerlenmesiyle altının şu anda ons başına 2.200 dolardan işlem görmesi gerektiğini öne sürüyor.

Altın, bir nedenden dolayı 2023'te en iyi yükselen varlıklardan biridir. BCA Research'ün baş döviz stratejisti Chester Ntonifor, Kitco News'e verdiği demeçte, makro görünüm ve yatırımcı talebinin daha yüksek fiyatları desteklediğini söyledi.

Altın, spot fiyatların son olarak ons başına 2.044,10 dolardan işlem görmesiyle, yıldan güne yaklaşık %12 arttı.

BCA Research, altının önümüzdeki dokuz ila 16 ay içinde 2.200 $ seviyesine tırmandığını görüyor. Bu zaten stratejistin modellerine göre altının dayanması gereken yer.

Altının birincil itici gücü, zayıf olan ABD doları. Ve Ntonifor, küresel dolarsızlaşma eğilimini biraz abartılı görse de doların yaklaşık %20 oranında aşırı değerli olduğunu düşünüyor.

Ntonifor, "En pahalı G10 para birimi. Modellerimize göre %20 oranında aşırı değerli. Bu düzeltmeyi göreceksiniz. Ve dolar düşerse, altın daha da yükselir. Dolar düşerse altın yükselir çünkü altın alternatif bir varlıktır." diyor.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Merkez bankası altın alımı da, geçen yılki rekor seviyeler bu yıla da sıçrayarak, daha yüksek ticaret seviyelerine güçlü destek sağladı.

Ntonifor, "Mevcut seviyelerde altın alan merkez bankalarını modelleyecek olsaydınız ve önümüzdeki beş ila on yıla bakarsanız, altının bu zaman diliminde 2.600 $ olduğunu görürsünüz" dedi.

Eğilim Tersine Dönmüyor

Merkez bankası alımları neredeyse on yıl önce başladı ve Ntonifor, Çin, Hindistan, Rusya ve Türkiye'nin son zamanlarda başlıca altın alıcıları olarak öne çıkmasıyla bu eğilimin tersine döndüğünü düşünmüyor.

Altın için bu yıl bir diğer önemli itici güç enflasyon verileri ve enflasyon beklentileri olacak. Ntonifor, "Enflasyona gerçekte ne olduğu ile piyasanın enflasyonun nerede olacağı konusunda fiyatladığı şey arasında bir kopukluk var. Altın da piyasaya dayalı enflasyon ölçümlerinden ayrıştı. Ancak enflasyon hala çok yüksek. Ve altının mükemmel özelliklerinden birinin satın alma gücünü korumak olduğunu tarihten biliyoruz. Bu anlamda, enflasyon yapışkan kalırsa, Altında bir kırılma olacak." diyor.

Bir diğer önemli itici güç, genel olarak emtia sektörüdür. Ntonifor, "Altının da endüstriyel talebi var. Diğer endüstriyel emtialar iyi durumdaysa, emtia fiyatları birlikte hareket etme eğilimindedir. Emtia fiyatları yükselirse, bu altın için iyidir." diyor.

BCA Research'e göre, borç tavanı sorunu da karışıma volatilite katacak ve temerrüt senaryosu şansı yaklaşık %10 olacak.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazar günü yaptığı açıklamada, borç tavanının kaldırılmaması halinde bunun bir "anayasal kriz"i tetikleyebileceği konusunda uyardı.

ABC'ye konuşan Yellen, "Bunu yapmak Kongre'nin işi. Bunu başaramazlarsa, bizim neden olacağımız ekonomik ve mali bir felaket yaşarız. Ve başkanın borç vermeye devam edip edemeyeceğini düşünmemiz gereken noktaya gelmemeliyiz. Bu anayasal bir kriz olur." diyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın karşı çıktığı kapsamlı harcama kesintilerine bağlı olarak borç tavanını yükseltecek bir yasa tasarısının Cumhuriyetçi liderliğindeki Temsilciler Meclisi tarafından Nisan ayında kabul edilmesinin ardından müzakereler şu anda çıkmaza girmiş durumda.

Federal hükümet, Ocak ayında borçlanma konusunda üst sınıra ulaştı. O zamandan beri Hazine, faturaları ödemek için "olağanüstü önlemler" aldı.

Geçen hafta Yellen, Kongre'ye ABD'nin parasının 1 Haziran'a kadar bitebileceğini söyledi.

BCA Research, borç tavanı sorununun doların düşmesine yol açmayacağını, ancak diğer ülkeleri birçok soruyla karşı karşıya bırakacağına inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ