Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından piyasalarda sıkıntılı bir sürecin başladığı görülüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından piyasalarda sıkıntılı bir sürecin başladığı görülüyor. Dünya borsalarını etkileyen bu aşamada piyasalar güvenli liman olarak altına yöneliyor. Bu aşamada altın fiyatının bir boğa koşusu içerisinde olup olmadığı merak ediliyor.

Altın fiyatının uzunca bir zamandır 1.800 dolar seviyelerinde dolaştığı göz önüne alındığında Rusya-Ukrayna savaşına doğru giden süreçle birlikte 1.900 dolar seviyelerini kırdığını görüyoruz.

Savaşın devam etmesi durumunda altın fiyatında bir boğa koşusunun görülmesiyle ons fiyatının 2.000 dolar seviyelerini görmesi bekleniyor. Tabi burada bir kırılmanın anlamı aynı zamanda piyasanın kritik direnç seviyesini aşması anlamına geliyor. Sonrasında ise yüksek seviyeler görülüyor.

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte doların da güç kazandığı ve böylelikle Amerika’nın faiz artırma beklentilerini birkaç ay daha öteleyebileceği ifade ediliyor. Tabi faizin artırılmadan doların değer kazanması Amerika’nın işsizliği azaltması yolunda önemli bir avantaj elde etmesi anlamına geliyor.

Buraya kadarki bütün süreci gram altın açısından yorumlarsak açıkçası gerek dolardaki artıştan gerekse de ons fiyatının artışından yararlanan gram altın için önümüzdeki günlerin biraz daha dalgalı geçeceğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda coğrafi risklerin artması da bu dalgalı seyri destekleyecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ