Bu küresel kitlesel pazar çıkışı sırasında hiçbir şeyin güvenli olmadığı anlaşılıyor. Koronavirüsün yayılması spekülatörlere o kadar korkutucudur ki, altın bile şu anda sert bir şekilde düşüyor.

Altın Tek Bir Günde Bitcoin’in Piyasa Değerinin 5 Katı Kadar Değer  Kaybetti

Bu küresel kitlesel pazar çıkışı sırasında hiçbir şeyin güvenli olmadığı anlaşılıyor. Koronavirüsün yayılması spekülatörlere o kadar korkutucudur ki, altın bile şu anda sert bir şekilde düşüyor.

Aslında, altının piyasa değeri sadece bir günde yüz milyarlarca dolar kaybetti. Açıkçası, küresel kriz zamanlarında, gezegenin “güvenli liman” varlığı bile güvenli değildir.

Hem altın hem de Bitcoin 2020'ye kadar güzel yıldızların başlangıcından zevk alıyordu. Piyasa değeri itibariyle lider kripto para birimi bu yıl 10.600 dolardan işlem gördü.

Koronavirüsün yayılmasıyla ilgili artan endişe, dijital para biriminin Şubat ortasına kadar bir kez daha 10.000 doların üzerine çıktığını gördü. Ancak, o zamandan beri ortalık yangın yerine döndü.

Şubat ayının kapanışı ve Mart ayı başında değer kaybettikten sonra, Bitcoin fiyatları geçen hafta başında kesinlikle toplandı. Önde gelen dijital varlık şimdi 5.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Altın, en azından genel eğilim açısından benzer şekilde şekilleniyordu. Altın ons başına 1.500 doların biraz üzerinde işlem yapmaya başladı. Geçtiğimiz haftanın başında 1.700 dolar gibi kısa bir sürede zirveye ulaştı ve Bitcoin gibi o zamandan beri de boşaltım yapıyor.

Hiçbir Şey Güvenli Değil mi?

Peter Schiff gibi altın tutkunları, Bitcoin’in çökmesinin başlangıcı hakkında büyük bir anlaşma yaptı ve makro koşulların güvenli liman varlıkları için mükemmel bir senaryo sunduğuna dikkat çekti.

Bitcoin'in altın öncesi belirsizlikten çıkmayı bırakması Schiff için bir kutlama sebebiydi.

Bununla birlikte, artık altının güvenli liman hizmeti bile söz konusu. Her ne kadar geç düşüş Bitcoin’de yüzde düşüş açısından bir şey olmasa da, her bir piyasadan ne kadar para döküldüğüne bakarsanız, altının çökmesi kripto para birimininkini gölgede bırakır.

Dijital para endüstrisi analisti The Moon'un (@TheMoonCarl) aşağıda vurguladığı gibi, değerli metal tek bir günde yüzde altı düştü.

Tabii ki, bu kripto para birimlerinin çift haneli piyasa hareketlerini daha kısa sürede duymak için kullanılanlara kulağa mantıklı geliyor. Bununla birlikte, altın piyasasının Bitcoin'e kıyasla göreceli büyüklüğünün düşmesi, düşüşün kesinlikle değerli metal için büyük bir pazar olduğu anlamına gelir.

Aslında, the Moon’un yukarıda vurguladığı gibi, altın piyasasındaki kayıplar aslında tüm Bitcoin pazarının boyutundan beş kat daha büyük. Rakamlar, altın ve diğer küresel pazarlara kıyasla Bitcoin'in ne kadar küçük olduğunu perspektif haline getirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ