zun zamandır, Bitcoin yatırımcıları aya çıkmak bekliyorlar. BTC fiyatlarının 50 bin dolar ve 100 bin dolar gibi yüksek fiyat noktalarına ulaşmasını istiyorlar.

Altın Tutkunu Açıkladı: "Bitcoin Asla 100 bin Dolara Ulaşamayacak"

Uzun zamandır, Bitcoin yatırımcıları aya çıkmak bekliyorlar. BTC fiyatlarının 50 bin dolar ve 100 bin dolar gibi yüksek fiyat noktalarına ulaşmasını istiyorlar. Kripto para biriminin, geleneksel güç şemasını elden çıkarma potansiyeli var. Ancak, önde gelen bir altın yatırımcısı olan Peter Schiff, böyle bir takdirin gerçekleşeceğini düşünmüyor.

Schiff, Bitcoin’in Altı Rakamlı Hanelere Çıkamayacağını Açıkladı

Öne çıkan altın tutkunu ve özgürlükçü yatırımcı, kısa bir süre önce, “Bitcoin’in asla 100 bin doları göremeyeceğini” belirterek, sektörden umut bekleyenlerin hayallerini kırmak için tekrar ortaya çıktı.

Schiff'in bu son tweet'te gerekçesini açıklamadığı halde, BTC'nin, özellikle kıymetli metallere karıştığında güvenilmez bir değer deposu ve uygunsuz bir yatırım olduğunu söylediği belirtildi.

Schiff’in Bitcoin’ekarşı en son ifadeleri, kripto para birimi piyasasının 2017 öncesi seviyelere düşmeye hazır olduğunu belirtiyor. Daha önce bildirildiği üzere, tüm Bitcoin pazarının, pazara dökülmeye hazır olan balinalar tarafından manipüle edildiğini belirtmiş ve şöyle demişti:

“BTC’yi ellerinde tutanlar, aylar boyunca zengin olacağına inandıklarından satış yapmayacak. Balinalar, pazardaki bir kaza onları yok etmeden önce kazançlarını gerçekleştirmek için şimdi satış yaparak zenginleşiyor. Balinalar, silah avcılarının inançlarını kaybetmediklerinden ve nakit para kazanamadıklarından emin olmalarını sağlamalı!”

PlanB’nin Modeli Farklılaşmaya Başlıyor

Schiff, Bitcoin'in asla altı haneli bir fiyat noktasına ulaşamayacağına inanırken, kripto para biriminin en iyi tanınan ve doğru fiyat modellerinden birinin modeli tekrar gündemde.

Bu model PlanB’nin, etkili bir şekilde enflasyon oranını kullanan ve bunu BTC’nin piyasa kapitalizasyonu ile ilişkilendiren Bitcoin için stok akış kıtlığı modeli.

% 95 R2 (istatistik dilinde son derece doğru anlamına geliyor) üreten lineer regresyon modeli, BTC’nin rayiç değerinin, 2020 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan halving etkinliğinden sonra fiyatın 50 bin dolar ile 100 bin dolar arasında bir yere ulaşacağını tahmin ediyor. Kulağa saçma gelse de, PlanB’ın araştırması, Bitcoin’in her zaman modelin belirttiği gerçeğe uygun değere daima eğilim gösterdiği sonucuna da ulaşıyor.

Kripto para birimi piyasaları için bir nimet olan şey sadece BTC kıtlığı değil. Bu yılın başlarında, Anthony Pompliano kripto para konuşmak üzere CNN’e verdiği bir röportajda, çaresiz bırakma iddiasını yineleyerek Bitcoin'in önümüzdeki iki yıllık bir süre içerisinde 100 bin dolara çıkacağını iddia etmişti.

Bu kesinlikle saçma görünmekle birlikte, halving etkinliği ve merkez bankalarının yarattığı likidite ve enflasyon riskinin BTC'yi yüksek değerlere ulaştırması büyük bir ihtimal olarak karşımızda duruyor.

Bu fiyat modeli ve tahminler iyimser görünebilir, ancak birçok kişi BTC'nin 100 bin doları aşacağı gerçeğine bahse giriyor. Popüler bir endüstri yorumcusu olan Brad Mills, Schiff'e BTC’nin 100 bin dolar olacağını ve kripto para piyasasının toplam değerinin de 2 trilyon dolar doların üzerine çıkacağını ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ