Yayılan koronavirüs yavaşlama belirtisi göstermediği için küresel hisse senedi endeksleri düşmeye devam ediyor.

Altıncı Düşüş Gününü Yaşayan Wall Street’te Başkan Trump’ın Corona Virüsü Paniğini Yatıştırma Çabaları Bir Düşüşe Engel Olamadı

Yayılan koronavirüs yavaşlama belirtisi göstermediği için küresel hisse senedi endeksleri düşmeye devam ediyor. İtalya, çok sayıda teyit edilmiş vakayı bildirdiğinden, virüs zaten Batı Avrupa'ya yayılıyor. Piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump, yayılmasını kontrol altına almak için gerekli adımları attıklarından emin olduktan sonra bile toparlanamadı.

Başkan Trump, Piyasaları Rahatlatmaya Çalışıyor

26 Şubat'ta düzenlenen bir basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump, Corona Virüsünün baş döndürücü yayılmasını çevreleyen bazı sorunlara değindi.

Trump, “raporlara güvenebilirseniz”, Çin'deki enfeksiyon sayısının son iki gün içinde azaldığını söylüyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mike Pence'in, durumu kendisine bildirecek olan ülkenin en iyi halk sağlığı yetkilileriyle birlikte özel Görev Gücü'nün sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

Dahası, Başkan Trump da bir şekilde Hastalık Kontrol Merkezi'nin (CDC) virüsün ciddiyetini abartıyor olabileceğini tahmin etti. Doğrudan bir karşılaştırma yapmadan, çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini söyleyerek, ABD'deki genel griple ilgili gerçekleri özetledi. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nin virüsü ele almak için en hazır ülkeler arasında olduğunu gösteren bir liste hazırladı.

Global Pazarların Umurunda Değil

Trump’ın virüsün etkilerini azaltma ve bir şekilde durumu düzeltmeye yönelik çabalarına rağmen, piyasalar kanamaya devam ediyor.

Nasdaq 100 Vadeli İşlemleri, bu yazının yazıldığı saatte son 24 saat içinde % 0.7 daha düştü. S&P 500 gibi ana endeksler dün yine % 0.38'lik bir zararla kapandı.

Dow Jones Industrial Average (DJI) 0,46% değer kaybetti. Nikkei 225 dün kapanışta % 2,10 değer kaybetti.

İtalya, ölümcül salgının yayılmasını içeren uluslararası girişimlere rağmen, ülkede 400'e kadar enfeksiyon bildirdiği için durum artmaya devam ediyor. Bu, son 24 saat içinde% 25'lik bir artışa işaret ediyor ve diğer Avrupa ülkeleri düzenli olarak yeni vakalar duyurmaya devam ediyor.

Kripto Para Piyasası da Düşüyor

Tüm kripto para piyasası da Corona Virüsünden etkileniyor. BTC şu anda 8,800 $ civarında işlem görüyor ve bir gecede % 4'lük bir düşüş kaydediyor.

Ethereum neredeyse % 4 düştü, XRP yaklaşık % 1.5 değer kaybetti ve EOS son 24 saat içinde % 7.2 düştü. Tezos gibi öne çıkan bazı altcoinler ise düşüşün tersine  % 7,3 artış kaydetti.

 Özellikle geleneksel piyasalar düşmeye devam ettikçe, piyasanın Corona Virüsünün artan tehditlerine nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ