Altkoin Nedir?

Tam olarak çalışma mekanizmini herkes bilmese de, bitcoinin ne olduğunu çok kişi biliyor. Ancak, kripto para dünyasına baş vurdukta yüzlerce altcoin birimi olduğunu görüyoruz. Altcoin, şifrelemenin bir başka şeklidir. Kripto dünyaya yeni giriş yapanların bu coin türü hakkında çok sorusu olabilir. Burada Altcoinle ilgili çok basit bilgileri vererek yeni başlayanların kafalarındaki bazı soruları çözmek  niyyetindeyiz.

Altcoinlerin önemi nedir?

Altcoin “Bitcoin alternatifi” kelimesinin kısaltmasıdır ve bitcoin dışında tüm kripto para birimlerinin genel ismidir. Altcoinlerin çeşitliliği ve sayının fazlalığı sebebi bir gün Bitcoin değerine gelebilecek bir altcoin geliştirmek ihtimalini yükseltmektir.

Günümüzde yüzlerce altcoin birimi mevcuttur ve daha da artmaktadır bu sayı. Coinmarketcap listesinde 478 isimde altcoin sıralanmıştır. Çoğu altcoin bitcoin klonlarından sadece bazı özellikleri ile farklanıyorlar. İşlem hızı, algoritma gibi özelliklerle. Bu altcoinlerden büyük bir kısmı kripto para borsasında rekabete dayanamayarak zamanla ortadan kayboluyorlar. Şu an en başarılı altcoin Litecoin'dir. Bitcoinden farklı bir “hashing” algoritması kullandığına göre, para birimi sayımında bitcoinden öndedir. Buna göre de Bitcoin'e altın dijital para, Litecoin'e ise gümüş dijital para ismi verilmiştir.

Başka altcoinler de üstün özelliklere sahiptirler. Mesela, Darkcoin tamamen anonimliği sağlayan para transferi platformu geliştirme çabasındadır. Ripple kullanıcıların rahat bir şekilde döviz kuru yapabilecekleri protokol görevi yapmaktadır. Mastercoin ve Counterparty gibi altcoin ekosistemleri kendi güvenliklerini sağlamak için bitcoin blockchaini kullanıyor.

Bazı Bitcoin tutkunları altcoinlerin başarısız bir geleceği olduğunu, bitcoinəle savaşa giremeyeceklerini düşünüyorlar. Aslında altcoinlerin çok büyük önemi var. Bitcoini kripto para sisteminin merkezinden uzaklaştıran altcoinler, daha sonra kripto para borsasında merkezleşmeni dağıtacaktır. Altcoinler aynı zamanda geliştiricilere benzersiz özellikleri deneme imkanı sağlamaktadır. Son olarak, altcoin bitcoine sağlıklı rekabet fırsatı tanıyor.

Kaynak;
www.cryptocoinsnews.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ