Çoğu kripto para borsalarının merkezi yapısı, merkezi olmayan bir kripto para birimine sahip olma teşviklerini geri alma eğilimindedir.

Altsbit hacki, Kripto Borsalarının 2020

Çoğu kripto para borsalarının merkezi yapısı, merkezi olmayan bir kripto para birimine sahip olma teşviklerini geri alma eğilimindedir. Mt.Gox olayından, son borsa hack'lerine ve güvenlik ihlallerine kadar, kripto para borsaları oldukça savunmasız görünüyor. Birçok borsa, güvenlik ihlallerine yol açan kaba gözetimin yükünü taşırken, diğer borsalar siber suçlular tarafından giderek daha karmaşık saldırılara ayak uydurmak için mücadele ediyor.

2019, kripto borsaları için bir iyileştirme olmasına rağmen, çoğu hala güvenlik kusurlarını düzeltmek için mücadele etti ve geçen yıl yaklaşık 283 milyon dolarlık bir kayıp oldu. Görünüşe göre 2020 farklı değil. İtalya merkezli nispeten yeni bir borsa olan Altsbit, dün gece hacklendiğini ve Bitcoin ve Ethereum'da tutulan neredeyse tüm kripto para fonlarının çalındığını bildirdi. Ancak, borsa topluluğa fonların bir kısmının soğuk cüzdanlarda güvenli olduğunu bildirdi.

Altsbit’in açıklamasına verilen yanıtlar çok hızlıydı, Bitcoin Vakfı’nın Kurucu üyesi ve Bitcoin, Charlie Shrem’in Altbit’in bazı fonların güvenli olduğu iddiasına yönelik yan yana bir cevapla yanıt vermesini destekledi.

Bu gelişme, boyut ve ölçek ne olursa olsun, değiş tokuş edilemez şekilde merkezileştirilmiş doğası sayesinde çoğu borsanın son derece kazançlı hedefler olmaya devam ettiğini bir kez daha vurguluyor. Son hack, siber suçluların en gelişmiş güvenlik önlemlerini ihlal etme çabalarını artırdığı bilinen bir ortamda sıcak cüzdanların güvenli kabul edilip edilmeyeceğine de dikkat çekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ