Dünyadaki hükümetler ve geleneksel yatırımcılar için kripto para birimleri ile ilgili en büyük endişelerden biri, bunların kötü aktörleri kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğu hakkındaki yaygın yanlış kanıdır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa merkezli Bankalar Yasadışı Kripto Faaliyetleriyle Uğraşıyor

Dünyadaki hükümetler ve geleneksel yatırımcılar için kripto para birimleri ile ilgili en büyük endişelerden biri, bunların kötü aktörleri kolaylaştırma potansiyeline sahip olduğu hakkındaki yaygın yanlış kanıdır.

CipherTrace Labs tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, bireylerin 10 ABD perakende bankasından 8'inde yasadışı kripto Para Hizmeti İşletmeleri (MSB) işlettiği, Avrupa'da ise tüm perakende bankaların yaklaşık % 50'sinin bu sorunla karşı karşıya olduğu bulundu.

Ancak, bu yakında çok daha kötü hale gelebilir. Raporlara göre, bu MSB'ler kurumsal banka hesaplarını kripto karşılığında nakit ödemeleri kabul etmek ve fiat ve kripto yasadışı ticaretini kolaylaştırmak için bir kanal olarak kullanıyorlar.

Yukarıda belirtilen CipherTrace Labs raporuna göre, “Suçlular ve teröristler bu tekniği seçiyor çünkü doğrudan mevduatların ve kişisel hesapların aksine işletme banka hesaplarına giren ve çıkan büyük miktardaki paraların sahtekarlık uyarılarını veya şüpheli etkinlik raporlarını tetikleme olasılığı daha düşük. ”

Düzenlemelerin eksikliği ve güçlü bir altyapının olmaması, kara para aklama karşıtı kuralların KYC süreçlerine de uyulmamasını sağlıyor. Raporda ayrıca bir önceki yılın P2P pazar yerlerinde nasıl hızlı bir artış gördüğü vurgulandı. Bu tür işlemlerin yasal olarak uyumlu finansal kurumlar altında etkinleştirilmesi, halihazırda yürürlükte olan AML düzenlemeleri açısından bankalar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır.

2020'nin başında AB, daha fazla şeffaflık sağlamak ve finansal kanallar aracılığıyla terör finansmanı olasılığını azaltmak için yenilenmiş bir çaba içinde Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi'nin (5AMLD) 5. yinelemesini yayınladı. Bu yönerge aynı zamanda kripto para alışverişine kripto servislerini ve fiat'ı düzenleyici görüşüne getirdi.

ABD ile karşılaştırıldığında, çalışma Avrupa'da bankaların daha düşük bir yüzdesinin bu tür yasadışı faaliyetleri barındırdığını iddia etti. Ancak, bu yakında değişebilir. Raporda, “Avrupa örneğinde, CipherTrace Labs araştırması, en iyi 10 bankanın sadece 5'inin yasadışı kripto faaliyetlerini barındırdığını ortaya koydu. Bu eğilim AB'de ABD'den daha az yaygın gibi görünse de, 5AMLD'nin gelişiyle birlikte AB'nin çoğunun artık kripto para birimi borsalarını düzenlemeye başladığını belirtmek önemlidir. ”

Avrupa için rapor, “Avrupa bankaları, daha fazla borsa, 5AMLD uyumlu hale geldikçe, gizlilik içinde ödeme ağlarında faaliyet gösteren yasadışı kripto MSB'lerinde bir artış görebilirler” dedi.

2019, bankaların küresel olarak AML normlarına uymadıkları için 6.2 milyar dolara yakın olarak fon topladığı görülürken, uygun düzenlemelerin uygulanması ve AML direktiflerinin uygulanması, 2019'un sicil kaydının tekrarlanmasına izin vermemek için önemli ölçüde yardımcı olabilir. Rapora göre, borsa korsanlığı, dolandırıcılık ve hırsızlık sonucu 4,5 milyar dolar değerinde kayıp bildirildi.

Bu rakamlar bir kez daha kripto para birimi endüstrisi ile ilgili korku ve şüphe temel alan popüler anlatımı pekiştirirken, yakın tarihli bir Chainalysis raporunda, yasadışı işlemlerin geçen yıl boyunca kripto para birimleri aracılığıyla toplam işlemlerin sadece % 1.1'ini oluşturduğunu vurgulamak da önemlidir.

Yakın zamanda yapılan bir röportajda eski CIA analisti ve kripto para AML Stratejileri Baş Strateji Uzmanı, inovasyonu boğmayan düzenlemeler için de tartıştı. Uzman aynı zamanda şu ifadeleri de kullanıyor:

 “Hükümetin iş ve finans açısından bir rolü var ve buna karşı çıkacak farklı ve yeni bir şey yaratmak istiyorsanız, bunu nasıl uzlaştıracağınızı anlamanız gerekiyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ