Kripto para birimlerinin kullanımının arttığı bugünlerde, Amerika işverenlerin çalışanlarına ödemelerini neden kripto parayla yapamadıklarını tartışıyor. Kripto para birimlerinde değişkenlik olsa da, Bitcoin ve altcoinler ile çalışarak da kazanmak mümkündür.

Merak ediyor olabilirsiniz, neden işyeriniz ücretinizi kripto paralarla ödemek mümkün değildir? Bazı işverenler aslında bunu yapmaya başladı. Ancak öncelikle, ödeme yönteminin yaygın bir şekilde benimsenmesini zorlaştıran dört engeli tartışmak gerekir.

1. Kanunlar çalışanlar için yalnızca nakit veya çek ödemelerini belirtmektedir

ABD'de çalışanların ücretlerini koruma altına alan ana federal yönetmelikler bulunmaktadır. Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA).İşverenlerin nakit veya çekle işçilere ödeme yaparak işverenlerin asgari ücret şartlarını en azından bir kısmını karşılaması öngörülür. Aynı kanun fazla mesai ve  tazminat için de geçerlidir.

Bununla birlikte, asgari ücret ve fazla mesai için federal gerekliliklerin dışında, işverenler ve işçiler, arzu ederse, diğer ödeme şekillerini kabul edebilir. İşverenler teorik olarak nakit veya çeklerle kısmen çalışanlara ödeme yapabilir, onlara kripto para birimlerinden oluşan ek miktarları verebilir.

Ancak sistem bazı ülkelerde o kadar basit değildir. Örneğin, Delaware ve Texas’ta ücretlerin yalnızca ABD para biriminden ödeme zorunluluğu vardır.

2. Kripto para birimleri menkul kıymet olarak adledilebilir

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kişilere ait yatırımların, sahiplerinin bilgisi olmaksızın diğer coğrafi sınırları hızla geçebileceğini ve muhtemel riski artırdığını anlatan bir bildiri yayınladı.

Ayrıca, SEC, nihai olarak bazı kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak belirlenebileceğini kararlaştırabilir. Bu durumda, işverenler, yukarıda belirtilen ücretle ilgili kuralların yanı sıra menkul kıymetler için ek kanunlara uymak zorunda kalacaklardır.

3. İşverenler bu sisteme temkinli yaklaşıyor 

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilişkili değerdeki hızlı dalgalanmalar, işverenleri işçilerini bu geleneksel olmayan yollarla ödemek fikrini körükleyebilir. Benzer şekilde, işverenlerin kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmemeleri, değerleri arttıkça zorlaşacağı için, kabul etmiyor olabilirler.

Bununla birlikte,  BitPay bankamatik kartı, kişilerin kripto cüzdanlarındaki tutarı birkaç dakika içinde dolar cinsine çevirmesine olanak tanır. İnsanlar Visa'yı kabul eden her yerde daha yaygın kabul gören para birimini kullanabilir. Bu özellik, birinin kripto para birimlerine sahip olmasına, ancak bunu harcamama olasılığına dikkat eder.

Kripto para sahipleri, muhtemel, ani bir düşüş sinyali veren piyasa koşullarını öğrendiklerinde, kart aynı zamanda bir koruma önermektedir. Böyle bir senaryoda, insanlar, birkaç gün içinde veya daha az bir zaman diliminde önemli miktarda kaybolabilecek kripto paralarına korumak için kartı kullanarak dönüşümleri hızla yapabilir.

4. Vergi  ülkeden ülkeye değişir

Bir işveren düzenli olarak bir ülkede yasal ikamet eden işçiler kiralayıp diğer ülkelerdeki vergileri ödüyorsa, ülkelerin kripto para birimlerini vergi amaçlı izlemesi için farklı yollar kabul etmenin önünde bir engel oluşturabilir.

Örneğin, Kanada, kripto paylaşımı kazançlarını takas işlemleri olarak görüyor. ABD'de kurulu şirketler, ödemeler gerçekleştiği tarihlerde Kripto değerlerini IRS için dolar tutarlarına dönüştürmek zorundadır. Benzer şekilde çalışanlar, Bitcoin veya başka bir para birimi olarak kazandıklarında bile, tüm kazançlarını dolar cinsinden bildirmelidir.

İlgili ülkelere bağlı olarak, kripto paylaşımı kazançlarını vergi amaçlı olarak rapor etmek, basit bir işlem olabilir. Bununla birlikte, uluslararası işçilerin yüzdesi büyük olan şirketler, lojistiğin araştırılmasının çok fazla vakit gerektiren bir araştırma gerektirdiğine karar verebilir

Bazı şirketler kripto para birimleri ile ödeme yapıyor

Tüm bu  zorluklara rağmen, çalışanlarını kripto para birimleriyle ödeyen öncü şirketler var. Coğrafi farklılıklar bir yana, eğer dünya genelinde giderek artan sayıda firma çalışanları için kripto para birimleri ile ödemelerin mantıklı olduğu sonucuna varırsa, diğer kuruluşları teşvik edebilir.

 Japon bir şirket olan GMO Internet, bu aydan itibaren çalışanlarına maaşlarının bir bölümünü Bitcoin ile ödeyeceklerini açıkladı. Çalışanlar, aylık 890 dolar karşılığı Bitcoin alabilecek. Şirketin temsilcisi, Bitcoin'i maaş olarak sunma planının şirketin kripto para birimlerinin nasıl işlediği konusunda daha anlaşılır hale getirilmesi için yapacaklarını belirtti.

Göz önüne alınması gereken bir diğer konu da, sosyal medya araçlarıyla ilişkili bir şirket olan Buffer'dır. Güney Afrika'da yaşayan geliştiricisi bir çalışanına maaşının bir kısmını Bitcoin ile ödüyor. Çalışan bu sistemi uygulamak için Buffer'la çalışan bir ödeme ortağı ile çalışmaya başladı aynı zamanda kripto dövizleriyle ilgili bordro hizmetlerinde uzmanlaşmış bir şirket bulmak için araştırma yaptı. Buffer’in kripto para ödemeleri sunmamasına rağmen, proaktif olan ve olumlu sonuçlar veren bir çalışmaya imza atmış olması iyi bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kriptokrasi piyasasında zaten bir iş varsa, işe alım sürecinde çalışanların fiziksel olmayan ödemeleri kabul edip etmeyeceğini sorulabileceği , karşılıklı yapılacak anlaşmalarda sözleşmelere eklenebileceği de tartışılıyor.  Bu durum,  Avustralya merkezli spor bahis kuruluşu Bitedge'de gerçekleşti. Şirketin web geliştiricileri, Bitcoin'deki gelirlerinin yüzde 100'ünü alıyor.

Gelecek parlak

Kripto para birimleriyle  ödeme alma ihtimalini sizde ülkenizde yaşayabileceğinizi umuyorsanız ve  sabırsızlanıyorsanız,  kriptokrasi değerleriyle ilişkili oynaklığın yanı sıra işverenlerin dijital ödeme konusundaki yaklaşımlarını da  bilmek çok önemlidir. Ayrıntıları araştırmanız  gerekebilir.

Kripto para birimleri daha kullanışlı hale geldikten sonra , tüm  bu zorlukların üstesinden gelmenin yollarını bulmak kolaylaşır..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ