ABD, Kuzey Kore'nin Lazarus Grubuna bağlı iki Çinli vatandaşı Apple hediye kartlarını kullanarak kripto para aklama ile suçluyor.

Amerika’dan Çarpıcı Kripto Suçlaması

ABD, Kuzey Kore'nin Lazarus Grubuna bağlı iki Çinli vatandaşı Apple hediye kartlarını kullanarak kripto para aklama ile suçluyor

İki Çinli kripto para suçlusu Li Jiadong ve Tian Yinyin, Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından suçlandı. İddianameleri, Trump yönetiminin Kuzey Kore'deki kripto para birimi suçunu azaltmaya yönelik en güçlü girişimini işaret ediyor.

Sekreter Steven Mnuchin, “ABD, Kuzey Kore'nin siber suçlara karışmasına yardımcı olanları sorumlu tutarak küresel finansal sistemini korumaya devam edecek” diyor.

Apple Hediye Kartları ile Kripto Aklama

Jiadong ve Yinyin, Kuzey Kore'nin Lazarus Grubu'nun bir parçası olarak finansal kuruluşlara saldırmak için eğitildi. İki kişi, iki kripto para borsasını hackleyerek 100 milyon dolardan fazla çalabiliyordu.

Toplamda, Lazarus Group, borsa çalışanlarından birini DPRK'ya atfedilen kötü amaçlı yazılımları indirmesi için kandırarak 2018'de 250 milyon dolar çalabildi.

Özellikle, Tian, kripto paralarından bazılarını aktarmak için Apple iTunes hediye kartlarını kullandı.

Kuzey Kore'nin Gizli Gücü

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, kripto soygunları rejimin ana gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları Güneydoğu Asya'nın ana hedefi olduğu birçok bölgeyi hedefliyor.

ABD ve ülkelerin eylemlerini alenen kınamasına rağmen, Hermit Kingdom, saldırılara karıştığını inkar etmeye devam ediyor ve Batı'yı itibarını zedelemeye çalışmakla suçluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ