Kişisel kripto para işlemlerinden kaynaklı sermaye kazançları için vergilendirmeden muaf tutmak isteyen bir yasa tasarısı ABD Kongresi'nde yeniden yayınlandı.

Amerika

Kişisel kripto para işlemlerinden kaynaklı sermaye kazançları için vergilendirmeden muaf tutmak isteyen bir yasa tasarısı ABD Kongresi'nde yeniden yayınlandı.

Yasa Ne Getiriyor?

“2020 Kripto Para Vergisi Adalet Yasası” olarak adlandırılan tasarı, kişisel işlemler olarak nitelendirilen kripto para harcamaları için bir muafiyet oluşturuyor. Kullanıcılar daha sonra, günlük harcamalarında ABD doları ile karşılaştırıldığında değeri değişen kripto harcadıklarında durumları bildirmek zorunda kalmayacak.

Temsilciler Suzan DelBene (D-WA) ve David Schweikert (R-AZ) bugün 16 Ocak'ta tasarıyı sundu. Schweikert, 2017 yılında bu yasanın çok daha büyük bir muafiyet içeren daha eski bir versiyonunu tanıttı.

Mevcut vergi kanunları, bazen yatırım, bazen emtia ve bazen de diğer para birimleri gibi davrandıkları için kripto paralarla başa çıkmakta zorlanmakta. Yasa kripto tüccarları ve kullanıcıları için bu son işlem türünü basitleştirmiş gibi görünüyor.

Mevcut Sorun ve Önceki Yasa

Şu anda, IRS, kripto kullanıcılarını, yalnızca satın alma sırasında kriptolarının değerine dayanarak bilmeden kazanılan ve gerçekleşen kazançlar üzerinden vergi ödemekten sorumlu tutabilir. Böyle bir sistem, ABD'de inanılmaz derecede hantal bir para birimi olarak kriptoyu kullanacak.

Yeni eklenen yasa, genellikle yalnızca büyük alımlar veya vahşi boğa piyasaları için geçerli olacak 200 $'ın altında olduğu sürece vergi mükelleflerini raporlama görevinden muaf tutacak. Tasarının önceki sürümü bu sayıyı 600 dolara koymuştu.

Tasarı, mevcut IRS'ye brüt gelir olarak sınıflandırma dışında yeni bir kategori ekleyecek.

ABD Vergilendirmesiyle İlgili Diğer Sorunlar

Vergi kripto para birimlerinin ABD'de önemli bir tartışma noktası olduğu Aralık ayında, sekiz kongre üyesi IRS'ye vergi kurumundan hard forklar ve airdroplar nedeniyle geliri bildirme kurallarını netleştirmesini isteyen bir mektup gönderdi.

Geçen yıl, Nisan ayında vergi raporlama son tarihinden hemen önce, 21 temsilci IRS'ye benzer bir mektup gönderdi ve aynı şekilde mevcut netlikten memnun olmadıklarını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ