Yapılan bir araştırmaya göre, ABD'li yatırımcıların geçen sene yaptığı işlem hacminden oluşan sermaye kazancı 25 milyar dolar.

Amerika

ABD'de vergi mevsimi yaklaştı. Kripto para yatırımı yapan veya borsalar üzerinde işlem yapan bir çok ABD vatandaşı, mevcut vergilendirme için ne gibi sonuçlar çıkacağını merakla bekliyor. Fundstrat analistlerinden biri olan Tom Lee'nin hazırladığı rapora göre ise, ABD'nin sermaye kazançlarının %20'sine yakınını kripto paralar oluşturuyor.

Kripto piyasayı özellikle geçen sene, yoğun bir ilgiye maruz kalmdı ve bir çok kişi için iyi bir yatırım seçeneği olarak görülüyordu. ABD IRS'nin, kripto paraları emtia benzeri bir varlık olarak tanımlaması ve mevcut vergi kanunlarına göre tabi tutulması bunun üzerinde önemli bir etmen olabilir. Ayrıca, her Bitcoin veya kripto para işlemleri, airdrop'lar, alım ve satım işlemleri, harcama veya ticaretin her türlüsü için ABD'liler için vergilendirilebilir bir eylem olarak belirtiliyor.

Tom Lee'nin araştırmalarına göre 2017 yılında çok fazla kripto para işlemi gerçekleştirildi. Lee'nin tahmini ise kripto paraların geçen seneki işlem hacmi, mevcut hisse senetleri ve değerli madenler dışında sermaya kazancının %20'ni oluşturduğunu gösteriyor.

Bir diğer tahmine göre kripto paraların yerel para birimlerine dönüştürülmesi de yoğun bir yükseliş içerisinde. Ekibin 2018 yılı içerisinde kripto piyasasından umutlu olduğunu ve BTC'nin yıl sonuna kadar 25 bin dolar üzerine çıkabilme ihtimalinden bahsediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ