ABD'nin en iyi bankalarından biri olan Wells Fargo, yakında kripto para birimi hizmetleri sunmaya başlamayı planlıyor.

ABD'nin en iyi bankalarından biri olan Wells Fargo, yakında kripto para birimi hizmetleri sunmaya başlamayı planlıyor. Banka, belirlenen Bitcoin (BTC) fonuna sahip olmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) başvurdu. Wells Fargo, Bitcoin fonunu halka arz etmek için New York Digital Investment Group (NYDIG) ve FS yatırımıyla ortak olacak. Wells Fargo Clearing Services ve Wells Fargo Advisors Financial Network'ün yan kuruluşlarından yapılan satışların belirsiz bir yüzdesi fona yönlendirilecek.

Mayıs ayında, Wells Fargo başkanı Darrell Cronk, kriptoya giriş yapacak bir sonraki dev finans kurumu olacağını ima etmişti. Önde gelen dijital varlık Bitcoin'in değerindeki artışın endüstrinin olgunluğunu gösterebileceğini öne sürdü. Ancak Cronk, firmanın sahip olacağı kripto ürün veya hizmet türleri hakkında ayrıntılara girmedi.

Wells Fargo kripto para vagonuna katıldı

Bu hareketle Wells Fargo, kripto endüstrisine baskın yapmak için şimdi JP Morgan'a katılıyor. İkincisi, NYDIG ile ortaklaşa sunacağı bir Bitcoin fonu için SEC'e de başvurdu. Goldman Sachs ayrıca bir Bitcoin ETF için kripto alım satım masasını ve SEC ile olan dosyalarını yeniden açtı.

Bir başka üst düzey banka olan BNY Mellon da müşterileri için dijital varlık saklama ve ihraç hizmetlerini etkinleştirdi. Bu tür hizmetleri kullanan benzer kurumlar arasında Porto Riko merkezli FV Bank ve Güney Kore bankaları yer alıyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Mart ayında Morgan Stanley, zengin müşterilerine Bitcoin fonlarına erişim sunan ilk Amerikan büyük bankası oldu. Daha sonra banka, kurumsal fonlar aracılığıyla Bitcoin'e yönelme teklifinde bulundu.

Tüm bu olaylar, bankalar arasında yaygın bir kripto para birimi benimsenmesine işaret ediyor. Ayrıca, bankaların müşterilerinden kripto ile ilgili hizmetlere olan talebin arttığını gösteriyorlar.

Bankalar ve kripto ekosistemi

Bununla birlikte, bu bankalar muhtemelen geleneksel finansal kurumların potansiyel olarak yok olmasına karşı kendilerini koruyorlar. Kripto para birimlerinin, merkezi olmayan finansmanın ve diğer ilgili projelerin yükselişiyle bankaların modası geçmiş sayılması muhtemeldir. Gelecekteki olası ilgisizliği önlemek, bu kurumların fonlarını kripto ve kripto girişimlerine kanalize etme ihtiyacını beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte, Wells Fargo ve JP Morgan'ın dijital varlıklara yaklaşımı çok fazla ihtiyatlılık gösteriyor. Örneğin, JP Morgan kripto hizmetleri sunmaya başladığında, müşterilerden portföylerine kripto eklemeyi düşünmelerini istedi. Banka ayrıca, tahsisatlarının sadece yüzde 1'inin diğer risklerin yanı sıra önemli kazançlarla sonuçlanabileceğini de tavsiye etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ