Bu yıl Bitcoin (BTC) için hem yukarı hem de aşağı yönde önemli fiyat hareketliliği oldu. Satış baskısı piyasayı sarsmaya devam ederken Bitcoin’in fiyatı son zamanlarda yaklaşık 6.500 dolara kadar düştü.

Analist Bitcoin

Bu yıl Bitcoin (BTC) için hem yukarı hem de aşağı yönde önemli fiyat hareketliliği oldu. Satış baskısı piyasayı sarsmaya devam ederken Bitcoin’in fiyatı son zamanlarda yaklaşık 6.500 dolara kadar düştü.

Twitter’daki kripto para analisti Ergo'nun son verileri, böyle bir satışın, iddia edilen PlusToken ponzi planından alınan fonlarla ilgili olduğunu ortaya koyuyor. Ergo 200 bin BTC’den daha fazla miktarda bir tasfiyenin fiyat düşüşüne neden olduğunu ifade ediyor.

Ergo atmış olduğu tweette şu ifadelere yer veriyor:

“Rakamlarım doğruysa, bu yılın başlarında bildirilen 200 bin BTC tahminleri doğruydu ve piyasaya etkileri bir süre daha devam edecek.”

Ağustos ayında, PlusToken operasyonu ile ilişkili olduğu düşünülen fonlardan bazıları harekete geçmiş ve 17 Ağustos'ta toplam 22 bin 923 BTC hareketi olmuştu.

En Büyük Çıkış Dolandırıcılığı

PlusToken dolandırıcılığının kripto para alanının şu ana kadar gördüğü en büyük çıkış dolandırıcılıklarından biri olduğu söyleniyor.

Kripto araştırmacısı Ergo, iddia edilen dolandırıcılık ile ilişkili olduğu düşünülen çeşitli cüzdanlara bakarak, konuyla ilgili oldukça kapsamlı bir araştırma yaptı. BTC fonlarının miktarını onaylamak, dolandırıcılık kontrolleri yapılmasına imkan sağlayabilir. Böylelikle PlusToken ekibinin kaç tane Bitcoin’i açık kripto pazarlarına attığı (veya atacağı), muhtemelen geçmiş ve gelecekteki fiyat hareketini hesaba katabileceği hakkında bir fikir verebilir.

Analist, iddia edilen dolandırıcılığın başlangıçta kontrol etmiş olabileceği ve belirtilen işlemin bir parçası olduğu düşünülen üç özel cüzdan adresini göstererek, belirtilen miktar olarak 200 bin BTC'ye dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili geçmiş bir makaleye bağlantı yapan analist, PlusToken’in kripto paraların karıştırılmasını sağlayan bir yöntem olan Wasabi Mixer’i  kullanabileceğini ifade etmişti. Ergo’da bu duruma dikkat çekiyor ve rakamla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Mevcut toplamlarım 187 bin BTC civarında. Bu analiz henüz tamamlanmadı, ancak önceki 200 bin BTC tahminini kabaca doğruladı. ”

Yardımcı Bir Tablo

Bu tweet rakamları ortaya koyan yardımcı bir tablo içeriyor. İzi takiben Ergo, kasım ayında her gün 1,100 BTC'nin satıldığı sonucuna vardı.

Analist, “Bugüne kadar hesaplanan tüm karışık kripto paraların (129 bin BTC) Ağustos ayının başından bu yana geçen bir süre boyunca satıldığını varsayarsak, günde ortalama 1.300 BTC gibi bir rakam ortaya çıkıyor” ifadesini kullanıyor ve ekliyor:

“İlerlemek için günlük satış tahminlerini ve yaklaşık 58.000 BTC'nin karışmayan toplamını kalan satışın süresini 1,5 ila 2 ay arasında tahmin etmek için kullanabiliriz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ