Ekonomi yeniden açıldığında finansal piyasalar karışabilir mi? Mantıksız görünse de, bir analist bunun olabileceğine inanıyor.

Analist Ekonomiyi Yeniden Açmanın "Haberleri Sat" Etkinliği Olabileceği Konusunda Uyardı

Ekonomi yeniden açıldığında finansal piyasalar karışabilir mi? Mantıksız görünse de, bir analist bunun olabileceğine inanıyor.

Finansal piyasalar istikrarlı bir şekilde toplanıyor, ancak birçoğu bu yükseliş momentumunun devam edeceğinden şüpheleniyor. Yakında beklenen kazanç raporları ile makroekonomik göstergeler nihayetinde finansal dünyada hissedilecek.

Ekonomi Yeniden Açıldığında Ne Olmalı?

ABD dahil küresel ekonominin yeniden açılması COVID-19 vakalarında başka bir artışa izin vermemek için aşamalı olarak gerçekleşecektir. Ancak, işletmeler ve tüketiciler, 'yeni ekonominin' Şubat ayında olduğu gibi görünmeyeceğini görünce şaşırabilirler. Çünkü artık işsizlik, düşük kazanç ve kilitlenmenin yol açtığı diğer yapısal konular gibi ciddi sorunlarla uğraşmak zorundayız.

Aslında göreceğimiz şey: “söylenti al ve haberleri sat”. Ritholtz Varlık Yönetimi analisti Josh Brown'a göre, ekonomi yeniden açıldığında görebileceğimiz şey bu.

CNBC'ye söylediği gibi, ekonomi “yeniden açıldığında” bile çoğu sektörde depresif tüketici harcamalarını görmeye devam etmemiz mümkün. Kilitlenme sonrası bir dünyanın sert gerçekliği, anemik karlılığı görmeye devam edecektir. Diğer bir deyişle, ekonominin yeniden açılması “haberleri sat” etkinliği olabilir.

Brown'un dediği gibi, insanların “işlerin ne kadar yavaş normale dönmeye başlayacağı konusunda hayal kırıklığına uğradıklarından” endişe ediyor.

Kripto Paraları İzleyin

Geleneksel finans piyasalarındaki “haberleri sat” etkinliği kripto para piyasasını ciddi şekilde etkileyecektir. Tarihsel olarak, Bitcoin S&P 500'ü takip etti. Bu nedenle, eski pazarlardaki herhangi bir satış, kripto para piyasasında benzer bir satış yapmayı da sağlayacaktı. Bu, Bitcoin'in bir “güvenli liman” olduğuna inananlar için kötü bir haber.

Nihayetinde, kripto para traderları şimdi makroekonomik eğilimleri izliyor olmalı; önümüzdeki haftalarda tüm pazarlara liderlik edecek. Bu zor durumda, kesin olan bir şey var - ekonominin 2020'nin başlarında gördüğümüz seviyelere geri 'yeniden başlaması' biraz zaman alacak. Bir ekonomiyi kapatamazsınız ama daha sonra 'tekrar açabilirsiniz' .

 Yani, kripto para traderları ve sahipleri belirsiz bir kısa vadeli geleceğe bırakılıyor. Bitcoin’in Mayıs ortasında gerçekleşmesi beklenen halving etkinliğine rağmen, Bitcoin olağanüstü satıldı. Bu normalde kazanç bekleyebileceğimiz anlamına gelir, ancak daha önce tutulan tüm beklentiler artık ciddi bir tehlike altında bulunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ