Analistler Kitco News'e verdiği demeçte, Altın’ın Fed'in Haziran ayı para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanmasından sonra gelecek hafta ons başına 1.800 dolar seviyesinin üzerinde önemli bir yükseliş görebileceğini söyledi.

Analistler Altın Fiyatında Önümüzdeki Hafta Beklentileri Açıkladı

Analistler Kitco News'e verdiği demeçte, Altın’ın Fed'in Haziran ayı para politikası toplantı tutanaklarının yayınlanmasından sonra gelecek hafta ons başına 1.800 dolar seviyesinin üzerinde önemli bir yükseliş görebileceğini söyledi.

Önümüzdeki hafta izlenecek en büyük olaylardan biri Federal Rezerv'in para politikası toplantı tutanakları olacak. Haziran ayı ortasında gerçekleşen toplantı, altında önemli bir düşüşü tetikledi.

Altın fiyatında ralli beklentisi

TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek yaptığı açklamada  "Piyasalar şahin bir eğilim bekliyor ve şahin bir eğilim olmadığını söyleyen her şey, insanların fiyatladığından biraz daha az. Altında büyük bir ralli elde edebilirsiniz," dedi. .

Piyasa katılımcıları, son haftalarda bazı Fed üyelerinin yaptığı şahin yorumların toplantı tutanaklarındaki notlarla örtüşüp örtüşmediğini yakından takip edecek.

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, "FOMC toplantı tutanakları, şimdiye kadar Fed'den, özellikle de daha şahin bazı Fed üyelerinden duyduğumuz herhangi bir şeyle çelişiyorsa, ilginçtir" dedi.

Altın, karışık bir ABD istihdam raporunun ardından fiyatların bir kez daha ons başına 1.800$ seviyesini aşmaya çalışmasıyla haftayı güçlü bir notla kapatıyor.

Önümüzdeki hafta altını çok daha yukarı taşımak için yeterli momentum olup olmadığı hala net değil, ancak Melek, önümüzdeki altı ay içinde fiyatların ons başına 1.900 dolara döneceğini düşünüyor.

Millman, daha yüksek petrol fiyatlarının daha yüksek enflasyona yol açtığını ve bunun altın için olumlu olduğunu belirtti. "Bu kadar büyük bir OPEC+ oyuncusu olan Rusya'nın durumunda da ilginç. Rusya ekonomisi için enerji piyasalarına bağımlı ve son zamanlarda altın almıyor. Petrol yükselirse, ülke ekstra fon görebilir ve muhtemelen Yeniden altın almaya başlayın” dedi.

Sinir bozucu bir zaman

Bazı analistler, altın boğalar için sinir bozucu bir zaman olduğunu belirtti.

Walsh Trading eş direktörü Sean Lusk, "Bir adım ileri ve iki adım geri oldu. Altın 1.800 doları tutamadı ve Nisan ortasındaki en düşük 1.760 dolar seviyelerine geriledi. Şimdi işsizlik verileriyle karşı karşıyayız. Her şey enflasyonu haykırıyor, ancak sorun ABD dolarındaki ralli." diyor.

Lusk, altının mevsimselliğinin geri gelmesi nedeniyle Temmuz için iyimser. "Temmuz ortasında geleneksel altın alım modeline geri dönüyoruz. Düğün sezonu başlıyor. Alım eğilimi var. Döngüsel ticaret tekrar piyasaya giriyor" dedi.

RJO Futures kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, önümüzdeki hafta 1.820 doların üzerinde bir kırılmanın altında başka bir rallinin kapısını açacağını söyledi. Altının üzerinde kapanırsak, altın çok daha yükseğe çıkabilir ve hatta yeni zirveler yapabilir."

İzlenecek veriler

ABD'nin Bağımsızlık Günü'nü kutlaması nedeniyle oldukça hafif bir veri haftası olacak. Fed'in Çarşamba günkü toplantı tutanaklarının yanı sıra, piyasalar Salı günkü ISM imalat dışı PMI ve Perşembe günkü işsizlik başvurularını yakından takip edecek.

ING'nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley, "ISM hizmetler endeksi muhtemelen en önemli sayıdır ve sektörün yeniden açılma sayesinde artan iş fırsatlarıyla çok güçlü bir şekilde büyüdüğünü göstermeli" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ