BRICS ülkeleri, analistlerin ABD dolarına ve Uluslararası Para Fonu'nun Özel Çekme Hakları (SDR) para birimine meydan okumak anlamına geldiğine inandıkları “uluslararası bir rezerv para birimi yarattıklarını” açıkladılar.

Rusya, Çin ve BRICS Ülkeleri Yeni Bir Uluslararası Rezerv Para Birimi Oluşturmayı Planlıyor

Avrupa ve ABD'deki enflasyon verileri geçen ay önemli ölçüde yükselirken, Rusya ve BRICS ülkeleri beş büyük gelişmekte olan ekonomideki liderlerin "uluslararası bir rezerv para birimi yaratma" aşamasında olduğunu ortaya koydu. Analistler BRICS rezerv para biriminin ABD doları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Özel Çekme Hakları (SDR) para birimine rakip olması gerektiğine inanıyor.

Vladimir Putin 14. BRICS Zirvesinde Yeni Bir Uluslararası Rezerv Para Birimi Yaratıldığını Açıkladı — Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan BRICS'e Katılmayı Düşünüyor

Geçen ay boyunca Batı, kırmızı sıcak enflasyonla mücadele ediyor ve enerji fiyatları hızla yükseliyor. İngiltere, Avrupa ve ABD'deki politikacılar ekonomik felaketi Ukrayna-Rusya savaşı ve Covid-19 gibi bir dizi şeye bağlamaya çalışıyorlar.

Amerika ve Avrupa'da geçen ayki tüketici fiyatlarına ilişkin veriler tüm zamanların en yüksek seviyelerine tırmandı ve birçok analist Batılı ülkelerin bir durgunluk içinde olduğunu veya bir durgunluk yaşamak üzere olduğunu söylüyorlar. Bu arada, Haziran ayının sonunda, BRICS ülkelerinin üyeleri, dünya meselelerini görüşmek üzere 14. BRICS Zirvesi'nde bir araya geldi.

BRICS Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika olmak üzere beş üyeli ekonomilerin “yeni bir küresel rezerv para birimi” çıkarmayı planladığını duyurdu .

Putin, “Ülkelerimizin para sepetine dayalı uluslararası rezerv para birimi oluşturma konusu gözden geçiriliyor” dedi. “Tüm adil ortaklarla açıkça çalışmaya hazırız” diye ekledi. Ayrıca Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan BRICS grubuna katılmayı düşünüyor. Analistler, BRICS'in rezerv para birimi yaratma hamlesinin ABD dolarını ve IMF'nin SDR'lerini baltalama girişimi olduğuna inanıyor.

ING'nin küresel piyasalar başkanı Chris Turner, Haziran ayı sonunda yaptığı açıklamada, "Bu, IMF'nin algılanan ABD hegemonyasını ele almak için bir harekettir" dedi. “BRICS'in bu alanda kendi etki alanlarını ve para birimini oluşturmasına izin verecek.”

BRICS tarafından oluşturulan bir rezerv para birimi haberi bazıları için sürpriz olsa da, üye ülkelerin ABD dolarına karşı koymasıyla ilgili belirli hesaplar bir süredir rapor ediliyor. Mayıs 2022'nin sonunda, bir Global Times raporu üyelere doların küresel egemenliğine olan bağımlılıklarını sona erdirmeye çağrıldığını belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 'Güçlü Bir Pozisyona Takıntılı' ve 'Başkalarının Pahasına Kendi Güvenliklerini Arayan' Ülkelerin Düşeceğini Söyledi

Putin ertesi ay, “Rus iş çevreleri ile BRICS ülkelerinin iş dünyası arasındaki temaslar yoğunlaştı” dedi. Rusya cumhurbaşkanı ayrıca, Hindistan perakende zincir mağazalarının Rusya'da ağırlanacağını ve Çin otomobilleri ve donanımının düzenli olarak ithal edileceğini kaydetti. Putin'in BRICS Zirvesi'ndeki son açıklamaları ve yorumları, insanları BRICS üyelerinin “ artık sadece bir ' telefon' olmadığına” inandırdı.

Güney Afrika'ya ek olarak, Rusya da dış yardımları artırdı ve Sahra Altı Afrika ülkelerine silah teslim etti. Ayrıca, Putin ve diğer BRICS liderleri, medya tarafından yayınlanan belirli açıklamalarda ABD hegemonyasını ve istisnacılığını hedef alıyorlar.

Bu yılki St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda 70 dakikalık bir konuşmayla kalabalığa seslenen Putin, yıllardır dünyanın finans sistemini yöneten ABD'den bahsetti. Putin, "Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez" dedi . “[Amerikalılar] kendilerini istisnai olarak görüyorlar. Ve eğer istisnai olduklarını düşünüyorlarsa, bu diğer herkesin ikinci sınıf olduğu anlamına gelir” dedi.

İki yılda bir yaptığı konuşmada Rus büyükelçileriyle konuşan Putin, Batı'nın ekonomik güç açısından büyük ölçüde zayıfladığını söyledi. Putin, büyükelçilere yaptığı açıklamada, "(ekonomik) kriz nedeniyle sanayileşmiş ülkelerde daha da kötüleşen iç sosyo-ekonomik sorunlar, sözde tarihi Batı'nın baskın rolünü zayıflatıyor" dedi. “Durumun herhangi bir gelişimine, en olumsuz gelişmeye bile hazır olun.”

Rusya ve Putin, ABD'nin finans dünyasındaki hakimiyetinin yıllardır ölmekte olduğunu söylüyorlar. Ekim 2018'de Valdai forumunda konuşan Putin, ABD'nin belirli ülkelere (Rusya dahil) yaptırım uygulamasının ABD dolarına olan güveni sarsacağını söyledi.

Rus cumhurbaşkanı, düşmüş imparatorlukların çoğunun aynı hatayı yaptığını kaydetti. Rus lider o sırada “Bu bir imparatorluğun tipik bir hatası” dedi. “Bir imparatorluk her zaman bazı küçük hatalar yapmasına izin verebileceğini, bazı ekstra maliyetler alabileceğini düşünür, çünkü gücü öyledir ki hiçbir şey ifade etmezler. Ancak bu maliyetlerin, bu hataların miktarı kaçınılmaz olarak artıyor.” Putin şöyle devam etti:

Ve ne güvenlik alanında ne de ekonomik alanda bunlarla baş edemediği an gelir.

Ayrıca Haziran ayında Bloomberg, BRICS Zirvesi hakkında bir rapor yayınladı ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in NATO'nun Rusya Federasyonu'nu antagonize etmekten sorumlu olduğunu öne sürdüğünü kaydetti. Xi ayrıca, istisnailiği destekleyen bazı ülkelerin güvenlik açıklarından zarar göreceğini söyledi.

Xi, "Küresel finans sistemindeki baskın bir konumu kullanarak dünya ekonomisini siyasileştirmek, araçsallaştırmak ve silahlandırmak, sadece başkalarına zarar verir ve aynı zamanda kendine zarar verir ve dünyanın dört bir yanındaki insanların acı çekmesine neden olur" dedi. "Güçlü bir pozisyona kafayı takanlar, askeri ittifaklarını genişletenler ve başkalarının pahasına kendi güvenliklerini arayanlar sadece bir güvenlik açmazına düşecekler."

Finans Dünyası Yarıya Bölünüyor: Alternatif Ödeme Rayları, Altın Stoklama ve Güçlü Dolar ile Rublenin Çatışması

ABD Dolarının Hegemonyasını Hedeflemek: Rusya, Çin ve BRICS Ülkeleri Yeni Bir Uluslararası Rezerv Para Birimi Oluşturmayı Planlıyor

SPFS kullanan finansal mesajlar, CIPS ve Mir ödeme sisteminin yanı sıra yıllar içinde büyük ölçüde arttı.

Her iki ülke de savaştan birkaç yıl önce altın rezerv alımlarını önemli ölçüde artırdığı için Çin de büyük miktarlarda altın biriktiriyor. Rus bankaları da Çin Uluslararası Ödemeler Sistemine (CIPS) katılarak iki ülkenin ticaret yapmasını kolaylaştırdı. Reuters'in bir raporuna göre, geçen yıl Nisan ayında Çin, sınırlarını milyarlarca dolarlık altın ithalatına açtı.

ABD Dolarının Hegemonyasını Hedeflemek: Rusya, Çin ve BRICS Ülkeleri Yeni Bir Uluslararası Rezerv Para Birimi Oluşturmayı Planlıyor

Hem Çin hem de Rusya son birkaç yıldır altın stokluyor.

Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, ABD doları dünyanın küresel rezerv para birimi olmuştur ve Amerika en büyük uluslararası alacaklı olarak ortaya çıkmıştır. Günümüze hızlı bir şekilde ilerleyin ve dolar bir dizi başka para birimine karşı hızla yükseliyor ve USD tüm bir nesilde sahip olduğu en sağlam para birimi. ABD doları para birimi endeksi (DXY) bu yıl %10'un üzerinde değer kazandı ve Japon yeni gibi güçlü para birimlerini geride bıraktı.

Kısa süre önce, euro dolar ile parite buldu ve Hindistan rupisi, Polonya zlotisi, Kolombiya pesosu ve Güney Afrika randı gibi diğer para birimleri son zamanlarda dolar karşısında bocaladı. Bununla birlikte, Rus rublesi bu yıl dolara karşı güçlü bir rakip oldu ve 2022'de en iyi performans gösteren fiat para birimlerinden biri oldu.

Goldman Sachs'ta bir piyasa araştırma grubunun eş başkanı olan Kamakshya Trivedi, enflasyonun yükselmesi ve Federal Rezerv tarafından faiz oranlarının yükseltilmesiyle, bunun başa çıkılması "oldukça zor bir karışım" olduğunu vurguladı. Belirsizliğe rağmen Goldman Sachs analisti doların en azından şimdilik sağlam kalacağını düşünüyor. Ancak Trivedi, doların değerindeki son artışla karşılaştırıldığında, bu yükselişin çoğunun geçmişte olduğunu belirtti .

16 Temmuz'da Trivedi, "Şimdilik, doların ön ayak üzerinde işlem görmesini bekliyoruz" diye yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ