Altın piyasası, bu hafta fiyatların ons başına 2.080 $'ın üzerinde rekor zirveleri test etmesiyle yatırımcılara potansiyelini göstermeye devam ediyor.

Analistler Cevaplıyor: Altın Tüm Zamanlar Rekorunu Kırabilecek mi?

Altın piyasası, bu hafta fiyatların ons başına 2.080 $'ın üzerinde rekor zirveleri test etmesiyle yatırımcılara potansiyelini göstermeye devam ediyor. Ancak, piyasada çok sayıda uzun vadeli yükseliş hissi olsa da, sürekli bir ralliyi tetikleyecek koşullar henüz mevcut değil.

Altın Rekor Kırabilecek mi?

Altının 2.085 dolara itilmesi, Federal Rezerv'in faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ve daha tarafsız bir para politikasına geçmesinin ardından geldi. Ancak yatırımcılar, coşkuları içinde Fed Başkanı Jerome Powell'ın gerçekte ne söylediğini dinlemeyi bıraktılar.

Evet, merkez bankası faiz oranlarını tekrar yükseltmeyecek gibi görünüyor; ancak, yakın zamanda oranları düşürecek durumda değiller.

Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "Komitedeki bizler, enflasyonun o kadar hızlı düşmeyeceği görüşüne sahibiz. Biraz zaman alacak ve bu dünyada, eğer bu tahmin genel olarak doğruysa, oranları düşürmek uygun olmaz ve biz de oranları düşürmeyeceğiz." dedi.

Powell'ın bu tutarlı mesajına rağmen, piyasalar Temmuz ayı başlarında olası bir faiz indirimini fiyatlamaya başladı. Bu, elbette, sert bir gerçeklik dozuyla karşılaşana kadar böyle devam edecek. Cuma günü Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD ekonomisinin geçen ay 253.000 iş yarattığını ve 180.000 iş beklentilerini önemli ölçüde aştığını söyledi.

Aynı zamanda işsizlik oranı %3,4'e geriledi ve ücret enflasyonu %5 arttı. Analistler çok net: Merkez bankasının bu ortamda faizleri döndürmesi ve düşürmesi mümkün değil. Faiz oranlarına ilişkin piyasa beklentileri değişmeye devam ettikçe altın fiyatları oldukça sert bir şekilde düştü; Bir noktada, Cuma fiyatları gün içinde %2'den fazla düşerek desteği ons başına 2.007 $'ı test etti.

Düşüşler Satın Alınmalı mı?

Aynı zamanda altın fiyatları düşerken kesinlikle çıkış yapmıyor. Birçok piyasa analisti, benzeri görülmemiş bir belirsizliğin olduğu bir ortamda, altın piyasasındaki düşüşlerin satın alınması gerektiğini söyledi.

State Street Global Advisors baş altın stratejisti George Milling-Stanley, fiyatların güvenli liman talebi tarafından yönlendirileceği için yatırımcıların altının zirvesini görmediğini söyledi.

Piyasada çok fazla endişe yaratan önemli bir risk, First Republic Bank'ın çöküşüyle birlikte devam eden bankacılık krizi. Bu kriz yeni başlıyor. Bitcoin Stratejisti ve Validus Power Corp. İcra Direktörü Greg Foss, daha fazla banka başarısız olursa 10 trilyon dolarlık öz sermayenin yok olabileceğini söyledi.

Bu arada, InTheMoneyStocks.com Baş Piyasa Stratejisti ve VerifiedInvestingEducation.com Başkanı Gareth Soloway, Makori'ye bankacılık krizinin S&P 500'ün bu yıl %20 düşmesine ve altının ons başına 2.300 dolara çıkmasına neden olabileceğini söyledi.

Son zamanlardaki gerilemeye rağmen birçok analistin altın konusunda yükselişe devam etmesinin bir başka nedeni de, hala önemli miktarda kullanılmayan potansiyel olmasıdır. Altın fiyatları, yatırımcıların ralliye yeni katılmaya başlamasıyla ons başına 2.000 doların üzerinde nispeten sabit kaldı.

Cuma günü Dünya Altın Konseyi, küresel altın talebinin geçen yılın ilk çeyreğine göre %13 düştüğünü söyleyen ilk çeyrek için Küresel Talep Eğilimleri raporunu yayınladı.

Düşüşe, %51 düşüşle 273,7 tona düşen yatırım talebi öncülük etti. Yatırımcılar, yalnızca bankacılık krizinin başladığı Mart ayı başlarında altına dayalı borsa yatırım fonlarına atlamaya başladılar. Bu girişler, Ocak ve Şubat aylarında görülen çıkışları dengelemek için yeterli değildi.

Toplamda, ETF piyasası 29 tonluk önemsiz bir çıkış gördü; ancak bu, 2022'nin ilk çeyreğinde bildirilen 270 tonluk girişe kıyasla dramatik bir düşüş oldu.

Mevcut ortamda, WGC Araştırma Başkanı Juan Carlos Artigas, yatırım talebinde sağlam bir büyüme potansiyeli gördüğünü söyledi. 

“Fed vidaları sıkmaya devam ettikçe, görmeye başladığımız gibi, finansal sistemin diğer bölümleri üzerinde baskı yaratıyor. Bu potansiyel olarak nispeten hızlı bir şekilde çözülebilir, bu yüzden portföyünüze bazı hedge'ler eklediğinizden emin olmanın tam zamanı. Şu anda biraz altın tutmanın açık bir gerekçesi var."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ