Bu yazımızda sizlere Anchor Protocol (ANC) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve ANC Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bu yazımızda sizlere Anchor Protocol (ANC)? sorusunun cevabını verecek ve ANC Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Anchor Protocol (ANC) Nedir?

Bu makale Anchor protokolünün ne olduğunu, ANC tokeninin ne olduğunu ve neden ona bakmanız gerektiğini derinlemesine inceleyecek.

Yüksek düzeyde, Anchor protokolünde 3 katılımcı vardır. Biri tasarruf sahipleri veya mevduat sahipleridir. İkincisi, kredi almak isteyen borçlu ve sonuncusu ANC hissedarlarıdır. ANC tokenlerine sahip olanlar, Anchor protokolünün bir payına sahiptir ve yönetime katılabilir ve bundan temettü elde edebilir.

Koruyucularla başlayalım. Anchor, anapara garantili %20 sabit faiz ödüyor. Anchor'a 1.000 USD yatırırsınız, yıllık 200 USD faiz kazanırsınız. Faiz tutarı USD cinsinden ödenir ve diğer bazı tokenler değil. Hüküm ve koşul yok, hesap açma yok, belge doğrulama yok ve sermaye kilitlenmesi yok. Dünyadaki herkes bir Terra cüzdan oluşturarak buna kolayca katılabilir. Sadece internete ihtiyacınız var.

Piyasayı tamamen bozdular ve orantısız bir şekilde yüksek tasarruf oranları standartlarını bozdular. Bankalar size %0,05 faiz ödüyor. Sabit mevduatlar, sermayenizi x yıl boyunca kilitleyen %1-2 faiz oranları öder. Sigorta bağış planları, jargon ve ince baskılardan oluşan bir kitapçıkla size %3-5 oranında ödeme yapar. Ve burada, şimdi kazandığınızdan 20 kat ila 400 kat daha fazla ödeyen Anchor var.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Anchor Protocol Coin (ANC) Nedir?

Normun ne olduğunu düşünmeye şartlandık ve bunu körü körüne kabul ediyoruz. %0,05 tasarruf oranı bankalar için standart gibi görünüyor ama 1971'de altın standardı kaldırılmadan önce ulusal tasarruf oranının en az %10-15 olduğunu biliyor musunuz?

Fiat, sabit varlıkların herhangi bir desteği olmadan süresiz olarak basılabildiğinden beri. Fed, para birimini daha da devalüe ederek daha fazla para basmak için oranları manipüle ediyor. Bu nedenle, şimdi bankalar arasında sıfıra yakın oranlar görüyorsunuz ve açıkçası faydalar size karşı çarpık değil.

Anchor bu çıkış kapısını, şu anda içinde olduğunuzun hala farkında değilseniz, enflasyonu yenerek sizi kurtarmak için tasarladı.

Anchor Protocol (ANC) Nasıl Çalışır?

En yaygın soru şudur. Anchor, mevduat sahiplerine/tasarruf sahiplerine %20 ödemeyi nasıl karşılıyor? O nasıl çalışır?

Bir yanda kurtarıcılarınız var, diğer yanda bu denklemin ödünç alanlar.

Borçlunun kredi alabilmesi için teminat vermesi gerekir. Bu teminatlar nakit akışı varlıklarıdır. Böylece teminatlardan elde edilen nakit akışı mudilerin faiz oranlarını ödemek için kullanılır.

Şu anda bu teminatlar Luna veya bLuna olarak basılıyor. Luna, CHAI uygulamalarının gerçek dünya kullanımından sabit para ücretleri kazanan bir nakit akışı varlığıdır. Gelecekte Anchor, teminat olarak kullanılmak üzere ETH, Cosmos, Polkadot, Solana ve benzeri gibi daha fazla stake etme tokeni ekleyecektir.

Tamam, ama ya ödünç alandan çok tasarruf edenler varsa? Bu sürdürülebilir olabilir mi? Anchor'ın mevduat sahiplerine ödeme yapmak için havuzlanmış teminattan yeterli nakit akışı var mı?

Anchor, kullanım oranı adı verilen bir mekanizmaya sahiptir. Temel olarak borçluların tasarruf sahiplerine oranıdır. Düşük sayı, ödünç alandan daha fazla tasarruf sağlayan anlamına gelir. Yüksek sayı, tasarruf sahiplerinden daha fazla ödünç alan anlamına gelir.

Kullanım oranı yüksek olduğunda, borçlanma oranı artar. Bu, kaldıracı azaltmak ve geri ödemeleri teşvik ederek piyasa likiditesini yeniden sağlamak içindir. Benzer şekilde, kullanım oranı düşük olduğunda (daha fazla tasarruf sahibi > borç alan), borçlanma oranı daha fazla borç vermeyi teşvik etmek ve tasarruf sahiplerine teminat vermek için düşer.

Faiz oranı, borç alan ve tasarruf edenlerin oranına göre otomatik olarak ayarlanır. Oranlar daha sonra piyasa katılımcılarının davranışlarını dengeye doğru yönlendirir. Birinin matematiksel koda dayalı olması ve ikincisi açgözlülük olması dışında, para arzını etkilemek için federal kontrol oranı ile aynıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ