Bu yazımızda sizlere Anchor Protocol Coin (ANC) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece ANC Token hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Anchor Protocol Coin (ANC) Nedir?

Anchor Protocol, Terra blok zincirinde bir borç verme ve ödünç alma protokolüdür. Kullanıcıların aşırı teminatlandırılmış bir modelle dijital varlıkları ile borç vermelerine, ödünç almalarına ve faiz kazanmalarına olanak tanır.

ANC, aşağıdaki kullanım durumlarıyla birlikte Anchor Protocol'ün yerel tokenidir:

  • Protokol Ücretleri: Protokol ücretleri (%10), ANC tokenlerini satın almak için kullanılır ve bunlar daha sonra ANC pay sahiplerine staking ödülleri olarak dağıtılır.
  • Likidite Madenciliği: ANC ödülleri, ANC-UST Terraswap çiftinin LP tokenlerini stake ederek kazanılabilir.
  • Borçlanma Teşvikleri: ANC, borçlanma talebini ve başlangıçtaki mevduat faizi istikrarını desteklemek için teşvik olarak kullanılır. Protokol, ANC tokenlerini her blokta ödünç alınan miktarla orantılı olarak stablecoin ödünç alanlara dağıtır.
  • Yönetim: ANC tokenlerini, ANC'yi stake eden kullanıcılar tarafından oylanabilen yeni yönetişim anketleri oluşturmak için stake edilebilir.

On Binlerce $TAMA etkinliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Anchor Protocol, birlikte çalışan aşağıdaki ana bileşenlerden oluşur:

  • Bonded Assets (bAssets): bAsset'ler, bir PoS blok zincirindeki stake edilmiş (bağlı) varlıkların likit, tokenize edilmiş temsilleridir. Staj yapanların stake edilen varlıkları üzerinden likidite kazanmasına izin vererek, stake edilen varlıklardaki kilitli değerin Anchor gibi finansal uygulamalarda kullanılmasını sağlar.
  • Para Piyasası: Anchor'ın para piyasası, borç alanlara yatırılan Terra stablecoinlerini ödünç vermek için Compund’dan ilham alan bir borç verme protokolüdür. Anchor, mevduat getirilerini, mevduat faizini sübvanse etmek için basset teminatlı kredilerden alıyor.
  • Kredi Tasfiyesi: Bir kredi tasfiye edildiğinde, tasfiye edilen teminat değerinin %1'i, bir kısmı ANC satın almak için kullanılan getiri rezervine gönderilir.

25 Ocak 2022 itibariyle, ANC'nin maksimum ve toplam token arzı 1.000.000.000'dir. Dolaşımdaki arz 350,381,852.32 ANC’dir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ