Kalıcı veri depolamaya odaklanan bir blok zinciri projesi olan Arweave, Andreessen Horowitz’in yatırım yaptığı en son platform oldu

Andreessen Horowitz’den Dev Yatırım: 5 Milyon Dolar

Amerikan girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, nam-ı diğer a16z, blok zinciri ve kripto ile ilgili projeler de dahil olmak üzere çok sayıda girişime yatırım yapıyor. Şirket ayrıca Facebook’un kripto para birimi olan Libra’ya da yatırım yapmış durumda. Kalıcı veri depolamaya odaklanan bir blok zinciri projesi olan Arweave, Andreessen Horowitz’in yatırım yaptığı en son platform oldu

Geçen altı ayda, projenin a16z kripto liderliğindeki bir finansman turunda 5 milyon dolar değerinde token sattığı bildiriliyor. Multicoin Capital, Union Square Ventures da bu fon toplama turunun bir parçasını oluşturuyor. Ek olarak, proje yeni fonların yeni üyeler almak için tahsis edileceğini de ortaya koyuyor.

Arweave'nin kurucusu, 2017'den bu yana projede çalışan Sam Williams, yatırımcıların rolünü kabul ederken projedeki gelişmeleri ele alıyor ve şu yorumda bulunuyor:

“Küçük bir süre içinde olağanüstü bir büyüme elde ettik. Multicoin, USV ve 1kx ve Techstars'a katılan a16z kripto ile, şimdi alandaki en iyi destekçileri destekliyoruz. Tecrübe ve becerilerinin zenginliğini şaşırtıcı topluluğumuzun gücüyle birleştirerek, çekirdek ekibi büyütüp bu alanın benimsenmesini daha da hızlandırabiliriz.”

Proje, veri toplanmasını barındıracağı ve merkezsiz bir platform olduğu için Arweave'in içeriği kalıcı olacak ve kaybedilmeyecek şekilde tabir-i caizse “İskenderiye'nin yeni kütüphanesi” olmayı hedefliyor. Proje, kullanıcıların saklamak istedikleri sayfaları arşivlemelerine izin vererek aynı şeyi yapmayı planlıyor. Arweave, Amazon Web Hizmetleri veya Filecoin'in sözleşmeli sistemlerinden farklı olarak madenciler için özendirici bir oyuna sahip.

Proje, geçtiğimiz altı ay boyunca işlem hacminde bir artışla birlikte, başlangıç tarihinden itibaren kullanıcı tabanında bir artışa neden oldu.

Ek olarak, Andreessen Horowitz'in genel ortağı Kathryn Haun, Twitter’dan yaptığı açıklamada firmanın en son yatırımıyla ilgili heyecanını dile getirerek “Web3’ün geleceğinde önemli bir adım, çünkü dApp’lar, merkezi bulut depolama üzerine kurulu tam potansiyellerine ulaşamıyor” açıklamasını yapıyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ