Android Telefonlarda Korsan Madencilik!

Merhaba arkadaşlar, hatırlar mısınız bilmiyorum fakat yaklaşık bir ay kadar önce sizi bir konuda uyarmıştım. Javascript "Coinhive" web tabanlı Monero madenciliği. Girdiğiniz bazı siteler sizin CPU'nuzu sömürerek karşı tarafa html kodlarına gömülü şekilde olan bir javascript kodu ile monero mining yapıyordu.

Bu durumu fark edebilmeniz için biraz dikkat edebilmeniz gerekiyor. Eğer lap-top kullanıyorsanız fan seslerinde aşırı bir değişim varsa ve sürekli olarak devam ediyorsa kesin CPU'nuzu çaktırmadan kullanan bir coinhive kodu vardır!

Şimdilerde de, Rus bir uygulama geliştiricisi potansiyel olarak milyonlarca Android cihazını kullarak kripto para birimleri kazmaya başlamış. Ve bu bir virüs gibi yayılmaktaymış. Vallahi bravo diyorum çünkü adamlar çok zeki hamleler yapıyorlar. Tebrik ettiğim yapılan eylem değil tabiki, düşünsenize bir kod yazacaksınız websitenize girenlerin CPU ları ile sizin wallet adresinize gönderi yapılacak şekilde monero mining yapacak. Bir kod yazacaksınız yada malware olarak android akıllı telefonlara bulaştıracaksınız kullanıcı zaten bunu anlayana kadar iş işten geçecek, tebrik ettiğim yazılımların geldiği noktadır.

Rus geliştirici Alexey Khripkov, kripto madenciliğiyle ilgili bir oyunun Google Play Store'a dağıtımını gösteren yasal bir "Botnet" olarak yaratılışını açıkladı.Bu Botnet, kitlenin gücünden faydalanarak tek bir görevi yerine getirmek üzere denetlenen bilgisayarlardan oluşan bir topluluk. Genellikle web sitelerindeki DDoS saldırılarında da kullanılıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ