İrlandalı katılımcıların yüzde 58'i önümüzdeki 12 ay içinde kripto satın almaya istekli olduklarını söyledi.

İrlandalı katılımcıların yüzde 58'i önümüzdeki 12 ay içinde kripto satın almaya istekli olduklarını söyledi. Gelişmekte olan ülkelerde kripto paranın benimsenmesi, gelişmiş ülkelerinkini büyük bir farkla geride bırakıyor.

Kripto borsası Gemini kısa süre önce, şu anda kripto piyasasının durumunu vurgulayan 2022 Küresel Kripto Durumu raporunu yayınladı. 20 ülkede 30.000 kişiyle anket yapan Gemini, İrlandalıların en “kripto meraklısı” olarak ortaya çıktığını tespit etti. Bu “kripto meraklısı” kategorisinin çoğunluğu kadındır.

1700 İrlandalı katılımcıdan, kripto sahibi olmayan yüzde 58'i, daha fazla öğrenmeye ilgi gösterdi ve önümüzdeki 12 ay içinde satın alacaklarını söyledi. Anket ayrıca İrlandalı katılımcıların yüzde 18'inin ya kripto para birimine sahip olduğunu ya da daha önce sahip olduğunu gösteriyor. Bu, Almanya, Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD gibi diğer büyük ülkelere kıyasla benzer bir sahiplik düzeyidir.

Çalışma ayrıca İrlanda'daki ortalama kripto yatırımcısının 36 yaşında olduğunu gösteriyor. Aynı kripto yatırımcısı, yıllık 26.000 € ile 64.999 € arasında herhangi bir yerde kazanıyor. İrlandalı yatırımcıların şaşırtıcı bir şekilde yüzde 79'u kriptolarını uzun vadeli kazançlar için tuttuklarını söyledi. Yüzde 39’u ise aktif olarak kripto ticareti yaptıklarını söyledi. Bu gelişme hakkında konuşan Gemini İrlanda ve Avrupa Başkanı Gillian Lynch şunları söyledi:

Bu küresel anket, İrlanda'nın finansal hizmetler ve gelişen teknolojiler için bir merkez olarak uluslararası itibarı göz önüne alındığında beklenen, İrlanda halkının kripto için güçlü bir iştahı olduğunu ortaya koyuyor.

Küresel Kripto Anketinin Öne Çıkan Özellikleri

Söylendiği gibi, kripto borsası Gemini 20 ülkede bir anket yaptı. İrlanda'dan sonra Almanya, ankete katılanların yüzde 53'ü 'kripto meraklısı' olduğunu belirterek ikinci sırada yer aldı. Bunu yüzde 50 ile Kolombiya ve yüzde 49 ile İngiltere izledi.

Gelişmiş ülkelerde benimsenme oranı yüksek kalmıştır. Ancak, Brezilya gibi yüksek bir enflasyon oranıyla karşı karşıya olan gelişmekte olan ülkeler daha hızlı benimsemeye tanık oldu. Kripto borsası Gemini, Brezilya ve Endonezya'nın en yüksek benimsemeyi bildirdiğini de kaydetti. Burada ankete katılanların sağlıklı yüzde 41'i kriptoya sahip olduklarını söyledi. Ayrıca, bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yüzde 20 ve Birleşik Krallık'taki yüzde 18'e kıyasla iki katıydı.

Ancak yine de gelişmiş ülkelerdeki pek çok insan kripto paranın sağlam bir enflasyon koruması olduğuna inanmıyor. Hindistan ve Endonezya'da, yüzde 64'ü kriptonun enflasyondan korunma işlevi gördüğüne inanıyor. Bu sayı oldukça düşük, ABD'de yalnızca yüzde 16 ve Avrupa'da yüzde 15'i enflasyon riskinden korunma olarak kriptoyu kabul ediyor. Gemini İngiltere Başkanı Blair Halliday şunları söyledi:

Geçen yıl, İngiltere'nin benimsenmesinde önemli bir büyüme ile kripto para birimi sahipliği için dönüşümseldi. İngiltere'deki yatırımcıların büyük bir kısmı kriptoyu uzun vadeli bir değer deposu olarak görüyor ve bu da daha fazla insanın kriptonun çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyünde oynayacağı rolü kabul ettiğini gösteriyor.Sadece perakende benimsemenin yanı sıra, kriptoya kurumsal katılım da artıyor. Bunların çoğu son zamanlarda Avrupa'dan geliyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ