Yakın tarihli bir anket, Salvadorluların ülkedeki Bitcoin Yasasının uygulanması ile ilgili sahip oldukları gerçek görüşler hakkında bir fikir verdi.

Anket: Salvadorluların %70

José Simeón Cañas Orta Amerika Üniversitesi Üniversite Kamuoyu Enstitüsü tarafından yürütülen anket, Salvadorluların çoğunun, geçen yıl Bitcoin Yasası'nın onaylanmasıyla bitcoin'in yasallaşmasının kişisel ekonomik durumlarını iyileştirmediğine inandığını buldu.

Salvadorlular Bitcoin'in Finansmanları İçin Önemini Görmezden Geliyor

Son zamanlarda yapılan bir ankete göre, Bitcoin'in ülkelerinde yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesi ve Bitcoin Yasası'nın getirdiği tüm değişiklikler, Salvadorluların çoğu tarafından hâlâ faydalı görülmüyor. José Simeón Cañas Orta Amerika Üniversitesi Kamuoyu Enstitüsü tarafından 2 Temmuz'da yayınlanan çalışma, ülke vatandaşlarının bu konudaki olumsuz vizyona dair bazı gerçekleri ortaya çıkardı.

Ülkede yasal ödeme aracı olarak bitcoin kullanımını onaylayan Bitcoin Yasasının Salvadorluların tanıdık ekonomisine hangi faydaları sağladığı sorulduğunda, ankete katılan 1.272 vatandaşın %71,1'i kendilerine hiçbir fayda sağlamadığını söyledi. %12,8'i bu önlemin ekonomik durumlarına çok az fayda sağladığına inanırken, %8,9'u Bitcoin Yasasının kişisel finanslarına en azından bazı faydalar sağladığından emin.

Sadece %6,1'i bitcoin'in kendilerine birçok fayda sağladığını söyledi.

Daha Fazla Bitcoin Verisi

Anket ayrıca, Salvador halkının Başkan Nayib Bukele'nin yönetimi ile ülkedeki bitcoin arasındaki ilişki hakkında sahip olduğu görüşünü de ortaya koydu. Bukele'nin ülkedeki takdiri hala çok iyi, her 100 Salvadorlu'dan 68'i hükümetin görev süresinin üçüncü yılında işleri iyi yönettiğini belirtiyor.

Çoğu Salvadorlu, Bukele hükümetinde herhangi bir başarısızlık tespit etmese de, Bitcoin Yasası'nın onaylanması ve Başkan Bukele'nin bitcoin satın alması için yaptığı yatırımlar, başarısızlık olarak tanımlanan öğeler arasında ikinci sırada yer aldı ve ankete katılanların %3,9'u bunları olumsuz olarak tanımladı.

Francisco Gavidia Üniversitesi Vatandaş Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen başka bir anket, geçen ay benzer sonuçlar bildirdi; ankete katılan Salvadorluların yarısından fazlası, bitcoin'in yasal olarak onaylanmasına ve doları tercih etmesine karşı çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ