Yeni bir anket, dünyanın en zenginlerinin çoğunun dijital varlıklara yatırım yaptığını ve varlık yönetimi şirketlerine eğitim ve tavsiye sağlamaya öncelik vermelerinin tavsiye edildiğini gösteriyor.

Anket: Yüksek Servete Sahip Bireylerin %71

Yeni bir ankete göre varlıklı bireylerin %71'i dijital varlıklara yatırım yapıyor.

Teknoloji danışmanlığı şirketi Capgemini, 14 Haziran'da 2022 Dünya Servet Raporunu yayınladı. 2,973 küresel HNWI'ye yapılan ankette, %54'ü 1 milyon ile 30 milyon dolar arasında değişen bir servet aralığını ve %46'sı 30 milyon dolar ve üzeri serveti olduğunu bildirdi.

Anket, dijital varlıklar gibi gelişmekte olan varlık sınıfları için yatırım tercihlerini kripto para birimleri, ilgili borsada işlem gören fonlar (ETF'ler), takas edilemeyen tokenler (NFT'ler) ve metaverse ile ilgili ürünler olarak sınıflandırarak sordu.

Dijital varlıklara yatırım yapan yaklaşık yedi zengin kişiden biri arasında en yüksek konsantrasyon 40 yaşın altındaydı. Bu yaş grubundaki her on kişiden dokuzundan fazlası dijital varlıklara yatırım yaptı. Genç grup, kripto para birimlerinin en sevdikleri yatırım olduğunu ve kripto ETF'leri ve metaverse ürünlerinin de oldukça arzu edildiğini söyledi.

Bununla birlikte, kripto portföylerin çoğunu oluşturmuyor ve ortalama olarak, HNWI'ler, emtiaların yanı sıra kripto para birimleri, özel sermaye ve hedge fonları içeren “alternatif yatırımlara” yalnızca yaklaşık %14 oranında tahsis etmektedir.

Ancak Capgemini, varlık yönetimi endüstrisinin dijital varlıklara bir yatırım akışı gördüğünü ve bunun “eğitim yeteneklerine olan talebi artırdığını” gözlemledi.

Firmanın perakende servet yönetimi başkanı Nilesh Vaidya şunları söyledi:

Sürdürülebilir yatırım ve dijital varlıklar gibi yeni yatırım yollarının akışı, varlık yönetimi endüstrisi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Varlık yönetimi firmaları, müşterilerini elde tutmak için bu eğilim etrafında zamanında eğitim sağlamaya öncelik vermelidir.

Bazı firmalar zaten bu trendin ipuçlarını veriyor ve demografiye yönelik yatırım ürünlerini piyasaya sürerek bu niş sektöre ilk hamle avantajını istiyorlar.

Yatırım bankası Morgan Stanley, Mart 2021'de milyoner müşterileri için Bitcoin'e ( BTC ) maruz kalmayı başlattı ve yalnızca 2 milyon dolar veya daha fazla sermayeye sahip olanlar yatırım yapabiliyor.

BBVA İsviçre için özel bankacılık müşterilerine, 2021'de Wells Fargo'dan benzer bir teklifle birlikte kripto ticareti ve saklama hizmetlerine erişim verildi .

Rapor, Asya'daki varlıklı yatırımcıların %52'sinin 2022'nin ilk çeyreğinde bir tür dijital varlığa sahip olduğunu ortaya koyan Accenture tarafından yapılan daha önceki bir araştırmadan sonra geliyor ve ankete katılan yatırımcıların portföylerinin ortalama %7'sini oluşturuyor.

Benzer şekilde Accenture, servet yönetimi firmalarının kripto para veya dijital varlık riskine sahip yatırım ürünlerini benimsemede yavaş olduğunu ve çoğunluğun ilgili hizmetler sunma planlarının olmadığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ