Kanada Merkez Bankası'nın yeni bir raporuna göre, Kanada nüfusunun bitcoin'e (BTC) sahip olan payı, bir yıl önceki %5'ten 2021'de %13'e ulaştı.

Ankete Göre Kanadalıların 2020

Rapora göre, geçen yıl bitcoin sahipliğindeki kayda değer artış, mobil uygulamalar aracılığıyla kripto para birimine daha kolay erişimin yanı sıra genel olarak Kanadalılar tarafından artan yatırımları yansıtıyor.

2021 için Bitcoin sahipliğine ilişkin rakam, Kanada Merkez Bankası tarafından henüz yayınlanmayan bir anket olan Bank'ın Bitcoin Omnibus Anketinden alınmıştır.

Banka ayrıca raporunda, Kanadalılar arasında BTC'nin medyan holdinginin yaklaşık 500 CAD (393 USD) olduğunu söyledi. Bitcoin'in öncelikle Kanadalılar arasında bir yatırım olarak kullanıldığını ve “yüksek işlem maliyetleri” ve “önemli oynaklık” nedeniyle bir ödeme yöntemi olarak daha az kullanıldığını gördüğünü kaydetti.

Merkez bankası raporunda, “ani fiyat düzeltmelerinin, bu tür kripto varlıklara sahip olan yatırımcıların önemli mali kayıplara maruz kalabileceği anlamına geldiği” konusunda uyarıda bulunurken, bitcoin ve ethereumun (ETH) nasıl “dört ila beş kat daha volatil” olduğuna atıfta bulundu. 2021 S&P 500 borsa endeksinden daha fazla.”

Bu arada banka, genel olarak kripto varlık piyasalarının henüz “sistemik öneme sahip” olacak kadar büyük olmadığını defalarca vurguladı.

Banka, kripto paranın daha geniş finansal piyasalar için hala bir tehdit olmadığı görüşü, büyük kripto piyasası satışlarının “Kanada ve yurtdışındaki geleneksel finansal sistem için büyük ölçüde önemsiz” olduğu Mayıs 2022'de pekiştirildi.

Yine de merkez bankası raporu, kripto pazarlarının küresel ölçekte küçük kalmasına rağmen, hızla büyüdüğünü ve büyümenin onları düzenlemeye yönelik küresel çabaları büyük ölçüde geride bıraktığını açıkça belirtti. “Bu nedenle risk artıyor” diye savundu.

Kanada merkez bankası, hızlı büyümeye paralel olarak, örneğin kripto türev piyasalarının gelişmesi, yatırım varlıkları veya krediler için teminat olarak kripto varlıkların “geleneksel finansal sisteme daha fazla entegre hale geldiğini” kabul etti.

Raporda, bunun kripto piyasalarındaki “şokların” daha geniş finansal sistemi etkileme riskini artırdığı belirtildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ