Ankr protokolü, bu hafta başlarında bilgisayar korsanları tarafından kullanılan güvenlik açığını hızlı bir şekilde yamaladı.

Ankr, aBNBc Hatasını Hızla Düzeltir ve Etkilenen Kullanıcıları Tazmin Eder

Ankr protokolü, bu hafta başlarında bilgisayar korsanları tarafından kullanılan güvenlik açığını hızlı bir şekilde yamaladı. DeFi protokolü ayrıca kullanıcılara kayıpların telafisinin yolda olduğuna dair güvence verdi.

İlk "hizmet olarak düğüm" platformu olarak da popüler olan merkezi olmayan finans  DeFi protokolü Ankr, 1 Aralık'ta bir saldırıya uğradıktan sonra güvenliği geri getirdiğini duyurdu. Saldırganlar, çeşitli DEX'lerdeki likidite havuzlarından tahmini 5 milyon dolar değerinde BNB çaldı.

Duyuruda Ankr, saldırıdan etkilenen likidite sağlayıcılarını tazmin etmek için gerekli adımları attığını belirtiyor. Tazminatın ödenmesinde kullanılmak üzere 5 milyon dolar değerinde BNB satın alacak.

Ankr'ın kurucu ortağı ve CEO'su Chandler Song, müşteriler tarafından normale dönmek ve doğru olanı yapmak için adımlar atıldığını söyledi. Duruma verilen yanıtın hızlılığının, bu yıl kripto alanında meydana gelen diğer saldırılardan farklı olduğunu da sözlerine ekledi. Ankr'ın ekibine sorunu bu kadar iyi idare ettiği için teşekkür etti.

"Ankr ekibinin hızlı eylemleri ve çeşitli protokoller sayesinde, verilen zararları son derece hızlı bir şekilde en aza indirebildik... Bu yıl uzayda gerçekleşen önceki etkinliklerin aksine, topluluğumuz tarafından doğru olanı yapıyoruz ve bunun halledilmesini sağlıyoruz. Kaybedilen fonların geri kazanılmasıyla hemen"

Saldırı, saldırganların Ankr'ın Binance'in Ankr'da stake ettiği BNB tokenlerini temsil eden aBNBc tokeni için akıllı sözleşmesini istismar etmesinden sonra gerçekleşti. Güvenliği ihlal edilmiş akıllı sözleşme, saldırganın bunun kötü amaçlı bir sürümünü yüklemesine ve ardından USDC ile değiştirilen sonsuz miktarda token tedarik etmesine izin verdi.

Ankr ve Kullanıcıları için Sonraki Adımlar

Ankr ekibi, güvenlik açığını hızlı bir şekilde tespit ettiğini ve saldırganların varlıkları çeşitli borsalar aracılığıyla tasfiye etme girişimlerini işaretlemeye başladığını ve bu eylemin zararın 5 milyon dolar ile sınırlandırılmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Başka hiçbir liquid staking tokeni veya Ankr ürünü etkilenmezken, Ankr'ın doğrulayıcıları, RPC API'si ve AppChain hizmetleri de aksilik sırasında herhangi bir kesinti olmadan çalışmaya devam etti.

Ankr, güvenlik sorunlarını çözmüş olmasına rağmen, daha sağlam ve eksiksiz güvenlik sağlamak için hala daha fazla adım atıyor. Protokol, aBNBc tokeninin ve kardeş tokeni aBNBb'nin mevcut akıllı sözleşmelerini sonlandırıyor.

Yeni tokenler basılacak ve mevcut tokenlerin tüm kullanıcılarına dağıtılacaktır. Duyuru, Ankr'ın yeni piyasaya sürülen tokenleri tüm geçerli aBNBc sahiplerine airdrop yapmak için bir anlık görüntü kullanacağını belirtiyor.

Bu arada, kullanıcıları ve likidite sağlayıcıları, riskleri azaltmak için belirli yönergeleri izlemeye yönlendirir. Bunlar, aBNBc ticareti yapmamayı veya indirimli olarak spekülatif olarak satın almamayı, DEX'lerden likiditeyi kaldırmayı ve anlık görüntü tazminatın alınmasını sağlayacağından istismardan etkilenip etkilenmediklerini sabırla beklemeyi içerir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ