Zerocap, ANZ Bank'ın bir banka tarafından türünün ilk ihraç edilen A$DC stabilcoin'inin kripto para biriminin ötesinde tokenize edilmiş varlıkları gösterdiğini söyledi.

ANZ Bank

Zerocap, ANZ Bank'ın bir banka tarafından türünün ilk ihraç edilen A$DC stabilcoin'inin kripto para biriminin ötesinde tokenize edilmiş varlıkları gösterdiğini söyledi.

Dijital varlık yöneticisi ve koruyucusu olan Zerocap, Victor Smorgon Group için önemli bir tokenize karbon kredisi işleminde piyasa yapıcısı olarak görev yaptı.

Mart ayında 30 milyon dolarlık bir pilot işlemin ardından banka destekli Avustralya sabit parası için en son kullanım durumu.

Avustralya'nın en büyük bankalarından biri olan ANZ tarafından çıkarılan bir stabilcoin, varlığın karbon azaltma araçlarındaki fizibilitesini test etmeyi amaçlayan önemli bir işlemde tokenize edilmiş karbon kredileri satın almak için kullanıldı.

Pazar günü yapılan açıklamaya göre, Smorgon ailesinin milyarlarca varlığını yöneten özel bir yatırım şirketi olan Victor Smorgon Group (VSG), Avustralya Karbon Kredi Birimlerini karbon ticaret platformu BetaCarbon'dan tokenleştirilmiş formda satın aldı.

BetaCarbon, Avustralya karbon kredilerini her biri 1 kg karbonu temsil eden BCAU tokenine dönüştürür.

Bu, Mart ayında piyasaya sürülen ve ülkenin bir banka tarafından çıkarılan ilk dolar destekli sabit parası olan A$DC sabit parasının en sonuncusu ve Avustralya doları için 1:1 bazında itfa edilebilir. Bu durumda, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu bir akıllı sözleşme kullanarak 30 milyon dolarlık bir pilot işlemi kolaylaştırmak için A$DC kullanıldı.

Pazar günkü işlemde, VSG önce ANZ'ye belirli bir miktarda Avustralya dolarını A$DC'ye dönüştürmek için bir talep gönderdi. ANZ daha sonra eşdeğer miktarda BCAU bastı ve VSG adına işlemi gerçekleştiren dijital varlık fonu yöneticisi ve saklama görevlisi Zerocap'a iletti.

Fon yöneticisi daha sonra, Zerocap tarafından VSG adına A$DC/BCAU'da bir piyasa oluşturulmadan önce, BetaCarbon'un tercih edilen çifti olan Circle'ın USDC stabilcoininde bir fiyatın arandığı karbon kredisi işlemi için piyasa yapıcı olarak hareket etti.

Açıklamaya göre, işlem A$DC/BCAU likiditesi sağlarken, A$DC için hem VSG hem de Zerocap itfa hakları sunuyor.

Zerocap CEO'su Ryan McCall Blockworks'e verdiği bir röportajda, "Katılan herkes, özellikle ANZ ve Zerocap, stablecoin'in [A$DC] kullanımını gerçekten genişletmek istiyor" dedi. “Tezimiz, tahviller, hisse senetleri, mülkler, işler dahil her şeyin tokenizasyonunu göreceğimiz yönünde.”

Firmasının kripto para biriminin ötesinde tokenize edilmiş varlıklar için kullanım durumları gösterdiğini söyledi. Tokenizasyon, bir varlığın alınması ve belirli bir blok zincirinde kullanılmak üzere dönüştürülmesi sürecini ifade eder. Zerocap ayrıca Mart ayında VSG'ye, işleme hızları nedeniyle teknolojinin övüldüğü saklama yardımı sağladı.

İşlemleri destekleyen güvenlik sorulduğunda Zerocap, Blockworks'e özel anahtarların oluşturulması ve saklanması için Fireblocks dahil olmak üzere çeşitli saklama teknolojisi platformlarını kullandıklarını söyledi. Varlık yöneticisi ayrıca, dünyanın en büyük ve en eski sigortacılarından biri olan Llyod's of London'dan ısmarlama bir sigorta poliçesi olduğunu söyledi.

Anlaşmanın başarısının ardından McCall, Blockchain teknolojisinin “reddedilemez çözüm” ile “güvenli saklama” ve “sürtünmesiz işlem” sağladığını söyledi.

McCall, “Zerocap velayet sağlayarak ve A$DC ile karbon kredileri için bir pazar oluşturarak, dijital varlık ekosisteminin çoğu insanın kripto ile ilişkilendirmediği bir varlığın ticareti ve takası için ne kadar verimli olabileceğini kanıtlıyoruz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ