Google, Ethereum tabanlı merkezi olmayan uygulama (DApp) tarayıcı MetaMask'ı Android uygulama mağazasından kaldırdıktan sonra, Apple artık Coinbase'i DApp tarayıcı özelliğini kripto cüzdan uygulamasından kaldırmaya zorlayabilir.

Apple Coinbase’in Mobil DApp Tarayıcısını App Store

28 Aralık'ta yayınlanan bir Reddit yayınına göre, ABD merkezli kripto para birimi borsası Coinbase, kullanıcılarını Apple’ın mobil App Store politikasına uymak için DApp tarayıcı özelliğinin cüzdan uygulamasından kaldırılmasının zorlanabileceği konusunda uyardı. Coinbase CEO'su Brian Armstrong yazıya yorum yaptı:

“Coinbase CEO'su burada. Bunu görmek gerçekten talihsizlik. Apple, App Store'dan Dapps kullanımını ortadan kaldırıyor gibi görünüyor. [...] Muhtemelen bu, diğer cüzdanlara da (Trust, Argent, Metamask) kadar uzanır, Coinbase ve IMO'nun ekosistemi için çok büyük bir tehdit olur bu.”

Armstrong ayrıca, Apple’ın mobil cihazlarında DApp'leri kullanmakla ilgilenen kullanıcıların Apple'dan bu tür uygulamalara izin vermesini istemesi gerektiğini söyledi ve şu açıklamada bulundu:

“Bu, finans alanında önemli bir yenilik alanı ve bu teknolojinin birçok geliştiricisi ve erken uygulayıcısı, bu uygulamalarda artık Apple mobil cihazlarında kullanamayacakları milyonlarca dolar değerinde kripto paraya sahip. Mağaza politikası devam ediyor. ”

Kriptoya Karşı Koordineli Eylem

Yukarıda belirtildiği gibi, haberler, Google'ın Ethereum cüzdanını ve DApp tarayıcı MetaMask'ı Android uygulama dağıtım platformu Google Play'den yasakladıktan kısa bir süre sonra geliyor.

Projenin ekibi, uygulamanın kaldırılmasının nedeninin, söz konusu yazılımın izin vermediği iddia edilen mobil madenciliğe karşı politika olduğunu belirtti.

MetaMask’ın karara itirazı da reddedildi. Firma o zaman bir tweet'te şunları kaydetti:

“İtirazın reddi aynı politikayı gösterdi: @Android'de madencilik yok. Yapmıyoruz. ”

Kripto Para öncüsü Omar Bham, hamlelerin firmaların işlerini potansiyel merkezi olmayan rakiplere karşı korumaları gerektiğini öne sürdü. 28 Aralık'ta gönderilen bir tweet'te şu açıklamayı yapıyor:

“Web3, Google ve Apple ile doğrudan rekabet halinde. MetaMask, Coinbase ve diğer dapp tarayıcılarında sürekli sansür beklemeliyiz. ”

23 Aralık'ta, kripto para birimi etkileyicileri Google’ın kullanıcı video akışı platformu YouTube'un içeriklerini sansürlemeye başladığını iddia etmeye başladı. Alandaki büyük kişilikler konuşmaya başladıktan sonra, platform içeriğin bir kısmını Google eski haline getirdi, ancak etkilenen YouTuber'ların çoğu videolarının geri yüklenmediğini belirtti.

İki gün sonra YouTube, içeriğin daha fazlasını geri yükledi ve firma ekibi, bir tweet'te, ilk sorunun inceleme sürecindeki bir hatadan kaynaklandığını söyledi.

Bir kripto etkileyicisi, YouTube hesabında ve diğerinin sansürlenmiş etkileyicilerinin çoğunda ayarlanan uyarıların kaldırıldığını doğruladı. İçerik oluşturucuların çoğu olaydan sonra merkezi olmayan içerik paylaşım platformlarına döndü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ