Apple

Geçen sene, Apple'ın kurucu ortağı Steve Wozniak Bitcoin'in altından daha iyi olduğunu savunarak, Bitcoin satın aldığını açıklamıştı. Aylar sonra Wozniak, kripto paralarını satacağını açıkladı ve kazançlarını satma sürecinde önemli miktarda dolandırıldığı da ortaya çıktı.

Dünyanın en kârlı şirketinin arkasındaki adamlardan biri olan Wozniak, Hindistan'ın The Economic Times gazetesine yaptığı açıklamada, büyük miktardaki Bitcoin'ini satarken dolandırıldığını açıkladı. Wozniak, merkeziyetçi para biriminin özelliklerini açıkça anlattı ve sonradan yatırımlarının çalındığını açıkladı. Wozniak, geçmişi değiştiren bir teknoloji ile böylesine büyük bir hata yapması ilk kez olmadı elbette.

Wozniak'ın Bitcoinleri çalındı

Geçmişte Jobs, Wozniak'ı üzerinde çalıştığı projeyi dört gün içinde tamamlaması ve o sırada duyulmamış derecede mühendislik harikası olan çipi geliştirmesi için baskı altında tutuyordu. Wozniak'ın gece gündüz bu iş için çalışması gerekiyordu. Jobs'un ölümünden sonra yapılan bir açıklamada, Wozniak'ın Apple'a oldukça fazla değer ve kâr kazandırdığı açıklandı. Bundan sonraki yıllarda da Wozniak sadece Apple için çalışmıştı.

Jobs'un ölümünden sonra açıklanan belgeleri okuduktan sonra Wozniak, "Bunları bir kitapta okuduğumda ağlamaya başladım. Keşke dürüst olsaydı." dedi.

Wozniak, ABD başkanı Trump için duyduğu hoşnutsuzluktan, Apple'ın Steve Jobs'la geçen zamanından ve diğer kıtalarda gittikçe gelişen teknik anlayış gibi bir takım konulardan söz etti. Soru Bitcoin ve kripto paralara geldiğinde, daha önceki açıklamaları tekrarladı:

"Bana göre Bitcoin, hükümetler tarafından manipüle edilmemiş bir para birimi. Matematiksel, saf ve değiştirilemez. Geçen sene güzel kârlar elde etmek için harika bir dönemdi."

Ancak konferansta verdiği demeçte, "Bu dolandırıcılık yüzünden 7 bitcoinin çalındığını" ifade etti. Birileri BTC'lerini kredi kartı yardımıyla online olarak satın aldı ve hemen ardından kredi kartı ödemelerini iptal etti. Bu kadar kolay oldu desek yeridir! Wozniak:

"Ben onları bir gün seyahat ederim diye saklıyordum ama artık Bitcoin'lerim çalındı. Bitcoin ile her şeyi yapabilirim. Hangi otellerin ve tesislerin Bitcoin'i kabul ettiğini inceledik, bunu yapmak zor bir şey değil. Ben de internetten bir şeyler satmaya ve Bitcoin ile birşeyler almayı istedim fakat nihayetinde BTC'lerimi çaldırdım. Keşke onları saklasaydım."

Böylesine büyük bir şirketin kurucularından olan bir kişinin bu şekilde dolandırılabilmiş olacağı düşüncesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bize yorumlarda düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ