Bu yazımızda Aragon Coin Nedir? ANT Coin Nedir? Sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Aragon Coin Nedir? ANT Coin Nedir? Tüm Ayrıntılar

Bu yazımızda Aragon Coin Nedir? ANT Coin Nedir? Sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Aragon Coin Nedir?

Aragon, Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan otonom organizasyonları (DAO'lar) sürdürmek ve oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Tanıdık değilseniz, DAO, kullanıcılara kodunun toplu yönetimi için yerleşik bir model sunan bir blok zincirinde çalışan bir yazılımdır.

Aragon ağ yazılımının üç ana teklifi vardır:

Aragon istemcisi - geliştiricilerin daha şeffaf grup katılımını amaçlayan özelleştirilebilir çevrimiçi organizasyonlar oluşturmaları için bir araç takımı.

Aragon ağı - platformun DAO topluluğu arasındaki etkileşimleri destekleyen bir kuruluş.

Aragon Derneği - Aragon'un token satışından elde edilen fonları yöneten ve tahsis eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş.

ANT Coin Nedir?

DAO'ları kendi platformunda yönetmenin merkezinde, Aragon’un yerel kripto para birimi ANT, sahiplerine projenin geleceği ile ilgili önemli kararlar üzerinde oy kullanma imkanı veriyor.

Aragon ekibinden daha düzenli güncellemeler için, öğreticiler, yeni sürümler ve proje entegrasyonlarını içeren Aragon bloguna yer işareti koyabilirsiniz.

Aragon'u Kim Yarattı?

Aragon ağı, 2016 yılında Aragon Derneği ve Aragon için şirket kurma hizmetleri olan Aragon One'ı da kuran Luis Ivan Cuende ve Jorge Izquierdo tarafından oluşturuldu.

Aragon, 2017 yılında, ANT coinleri (token olarak da adlandırılır) satarak 275.000 ETH (o sırada yaklaşık 25 milyon $) toplayan bir ilk coin arzı (ICO) düzenledi. Aragon, 2018'de Ethereum'un ana ağında halka açıldı.

Aragon Network'ün 2020'nin sonlarında Aragon v2'nin piyasaya sürülmesiyle ekosistemin tüm gücünü token sahibine geçireceği duyuruldu.

Aragon Ağı Nasıl Çalışır?

Bir DAO oluşturmak için, geliştiriciler önce akıllı bir sözleşme çerçevesi olan AragonOS'u kullanır.

AragonOS aracılığıyla sunulan modüller, kullanıcıların fon toplamasına, katılımcıları topluluklarına katılmaya teşvik etmesine ve grup katılımıyla kararlar almasına olanak tanır.

Her Aragon DAO, önceden yüklenmiş üç özellik kullanır:

Finans - Bir kuruluşun kaynaklarını yönetmeye yardımcı olur. Katılımcılar işlemleri gönderebilir, işlem geçmişine erişebilir ve DAO'nun varlık bakiyesini görüntüleyebilir.

Tokenler - Üyeliği ve bir DAO içindeki yapıyı yönetmek için kullanılan kripto varlıkları.

Oylama - token sahiplerinin sorunları gündeme getirmek, oy kullanmak ve sonuçları incelemek için kullanılır.

Geliştiriciler, Ajan uygulamasını DAO'larına entegre ederek kuruluşların Ethereum'daki akıllı sözleşmelerle doğrudan etkileşime girmesini sağlar.

Herkes kendi organizasyonu için kendi uygulamasını geliştirmekte veya başkalarının kullanması için yayınlamakta özgürdür.

Aragon Mahkemesi

Aragon Mahkemesi, kullanıcıların akıllı sözleşmelerle çözülemeyen Aragon ağında barındırılan kuruluşlar içindeki anlaşmazlıkları çözmelerine olanak tanıyan bir hizmettir.

Bu yazılımla, diğer kullanıcılar (jüri üyeleri olarak adlandırılır), belirli anlaşmazlıklar için argümanları gözden geçirmek ve konuyla ilgili tutumlarına göre bir oylama yapmakla görevlendirilir.

Jüri üyesi olmak için, Aragon kullanıcılarının ANT tokenlarını ANJ tokenları ile takas etmeleri gerekiyor, bu tokenlar daha sonra stake edilmeli veya ağdaki özel sözleşmelere kilitlenmelidir. Bir kullanıcı ne kadar çok ANJ bahse girerse, jüri üyesi olarak seçilme şansı o kadar artar.

Tartışma çözüldükten sonra, jüri üyeleri ANT koinleri olarak bir ödül alır ve DAO, yazılımda programlı olarak gerekli olan tüm kuralları veya sonuçları günceller.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ