Kripto para piyasası şu anda genel ilgi açısından oldukça sıkıntılı.

Piyasalar bu yılın ikinci yarısında % 50 oranında düştü ve genel dikkatin azaldığı görülüyor. Google arama eğilimleri, neyin sıcak ve neyin iyi olmadığını gösteren iyi bir gösterge ve Bitcoin halving etkinliği her geçen gün daha fazla ilgi görmekte.

Bitcoin Halving Etkinliğine Gösterilen İlgi

Geri sayıma göre, Bitcoin Halving etkinliğine artık sadece 160 gün kaldı. Bu dört yıllık etkinlik, blok ödülünü 12.5'ten 6.25 BTC'ye düşürecek ve kıtlığın öncülünü artıracak. Geçmiş yıllarda, Halving etkinliğine doğru büyük bir yükseliş piyasası hareketi de yaşandı.

Bu spekülatif yapı nedeniyle ilgi artmakta ve insanlar daha fazlasını öğrenmek istiyor. Hızlı para kazanma şansı varsa, kitleler buna dikkat ediyor.

Google Trends’e göre, kriptoyla ilgili tüm aramalar bu yıl biri hariç düştü. Bitcoin Halving etkinliği, ilgi yaratmaya devam ediyor ve altı ay boyunca da bunu yapacak.

‘Bitcoin fiyatı’ için yapılan aramalar, bu yılın haziran ayında zirve yapmıştı. Ardından BTC’nin yaptığı gibi düşüş göstererek fiyat grafiğini yansıtıyor. Sadece Halving etkinliğine bu yılın ikinci yarısında daha fazla ilgi gösterildi ve bunun nedenleri arasında birçok neden var.

Şu anda, sonraki Halving etkinliğine çıkmadan önce çıkarılacak yaklaşık 289 bin Bitcoin var. Bugünün değeriyle yaklaşık 2.1 milyar dolara veya piyasa değeri itibariyle yalnızca % 1.6'sına denk geliyor. Şu anda Bitcoin yılda % 3,7 enflasyon oranına sahip ancak Halving etkinliğinden sonra bu oran ABD Federal Reserve tarafından belirlenen % 2 hedef oranın altına % 1,8'e düşecek.

Stok akış oranı, üretim ile o andaki mevcut stok arasındaki ilişki olarak tanımlanır. Halving etkinliği gerçekleştikten sonra bu iki katına çıkacak ve yatırımcılar için gerçekleşen kıtlık ve hisse senedinin şişirilememesi açısından çok önemli olacak.

“PlanB” gibi endüstri analistleri, stok akış modelini öne çıkararak fiyatların önceki Halving etkinliğinden sonra nasıl tepki verdiğine çok ağırlık veriyor.

Başka bir BTC Boğa Koşusu mu?

2012 ve 2016 yılındaki kesintileri takiben büyük bir boğa koşusu yaşandı ve 2020'nin farklı olması gerekmiyor.

Farklı olan tek şey, şu an piyasaların aşırı derecede düşmesi ve BTC'nin bu yıl yüksek seviyesinden hala % 46 oranında düşük olması. Bu, düşük fiyatlar toparlanmadan önce daha düşük bir fiyatta birikim niyetleri olan daha büyük planın bir parçası olabilir.

Her iki durumda da, insanlar merak ediyor ve Google aramalarında kanıtlandığı üzere daha fazla şey bilmek istiyor. Bu, BTC piyasalarını eğilimin tersine çevrilmesine katalize edecek yeni tüccarları sahneye çekebilir. Önümüzdeki birkaç ay gerçekten ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ