Küresel blok zincirinin benimsenmesi hızlandıkça, Orta Doğu ve Afrika'daki (MEA) ülkelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji harcamalarını büyük ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

Araştımaya Göre Orta Doğu ve Afrika’nın Blockchain Harcamaları 2023’e Kadar % 400 Artacak

Küresel blok zincirinin benimsenmesi hızlandıkça, Orta Doğu ve Afrika'daki (MEA) ülkelerin önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji harcamalarını büyük ölçüde artıracağı tahmin ediliyor.

ABD merkezli pazar araştırma şirketi International Data Corporation (IDC) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, MEA'daki hükümetler dört yıl içinde blockchain tabanlı çözümlere yönelik yatırımlarında % 400'lük bir artış görecekler.

MEA, blockchain harcamalarını 2019'da 21 milyon dolardan 2023'e kadar 105 milyon dolara çıkaracak

12 Şubat'ta yayınlanan IDC raporu, blockchain teknolojisinin MEA bölgesindeki dijital dönüşüm girişimlerindeki payını giderek artırdığını belirtiyor. Özellikle, MEA ülkelerinin blok zinciri harcamalarını 2019 yılında 21 milyon dolardan 2023 yılına kadar 105 milyon dolara çıkarması ve yıllık yaklaşık % 50 bileşik büyüme oranı bekleniyor.

Rapora göre, MEA bölgesindeki yetkililer, sahtekarlığı azaltmak, güvenliği artırmak ve kamu yönetimini iyileştirmek için aktif olarak blockchain özellikli çözümler geliştiriyor.

IDC'nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölümü başkan yardımcısı ve bölge genel müdürü Jyoti Lalchandani, MEA bölgesindeki hükümetlerin blockchain gibi yepyeni bir dizi teknolojiyi öğrenmek için bir zorlukla karşı karşıya olduklarını vurguladı. Lalchandani ayrıca birçok hükümet yapısının dijital dönüşüm için hazır olmadığını belirtti.

Blockchain’in Toplam Dijital Dönüşüm Harcamalarındaki Payı Az

Blok zincirinin MEA ülkelerinde giderek daha fazla keşfedilmesine rağmen, blockchain harcamaları hala toplam dijital dönüşüm girişimlerinin küçük bir kısmını oluşturmaktadır. IDC'ye göre, MEA ülkeleri 2019'da bir bütün olarak dijital dönüşüm için toplam 12,8 milyar dolar harcadı ve 2023 yılına kadar 15 milyar doları aşması bekleniyor.

IDC, sektör geliştikçe sürekli olarak blockchain harcama tahminlerini güncelliyor. Araştırma şirketi daha önce küresel blockchain harcamalarının 2018'de % 89 artışla 2019'da yaklaşık 3 milyar dolar olacağını tahmin etmişti. IDC ayrıca bu rakamın 2023'te yaklaşık 16 milyar dolara ulaşacağını öngördü.

MEA bölgesinin blok zinciri harcamalarında önemli bir artış görmesi beklenirken, Japonya / APEJ hariç Asya / Pasifik gibi diğer bölgelerin de önümüzdeki yıllarda 105 milyon dolardan fazla harcama yapması bekleniyor. Başka bir IDC tahminine göre, APEJ 2022 yılına kadar blockchain'e 2,4 milyar dolar harcayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ