Yeni bir habere göre, Binance ve Huobi birlikte 2019'da toplam 2,8 milyar dolarlık yasadışı Bitcoin (BTC) transferlerinin % 52'sinden fazlasını aldılar.

Yeni bir habere göre, Binance ve Huobi birlikte 2019'da toplam 2,8 milyar dolarlık yasadışı Bitcoin (BTC) transferlerinin % 52'sinden fazlasını aldılar.

Chainalysis 'Bulguları

Chainalysis'in 15 Ocak tarihli araştırmasına göre, suçlu varlıklar Bitcoin'de toplam 2,8 milyar dolarlık varlığı kripto para birimi borsalarına taşıdı.

New York merkezli firmaya göre, bugüne kadar dünyanın en büyük kripto borsalarından ikisi olan Binance ve Huobi, 2019 yılında suçlulardan toplam transferlerin % 27.6 ve % 24.7'sini aldı. Bu nedenle, iki büyük kripto ticaret platformunun sorumlu olduğu iddia ediliyor. Bu iki borsa 2019'da tüm yasadışı Bitcoin'in yarısından fazlasını satın alırken, diğer tüm borsalar % 47.8 oranında bir kazanım elde etti.

2019'da Yasadışı Bitcoin Alan Kripto Para Borsaları

Araştırmaya göre, Binance ve Huobi, 2019 yılında suç faaliyeti ile ilişkili 300.000 bireysel hesaptan yasadışı Bitcoin aldı. Bunun üzerine, bu hesapların % 1'inden daha azı yasadışı Bitcoin miktarını almaktan sorumluydu. Chainalysis'e göre, 2019'da sadece 810 hesap, Binance ve Huobi'de yasadışı Bitcoin'in % 75'ini aldı.

OTC Brokerlerinin Yasadışı Bitcoin Transferlerinin Ana Kaynağı Olması Muhtemel

Chainalysis analistleri, bu büyük yasadışı hesapların çoğunun muhtemelen tezgah üstü (OTC) aracıları temsil ettiğini öne sürüyor. OTC ticareti, doğrudan iki tüccar arasında ve borsaların gözetimi olmadan gerçekleşen ticaret anlaşmalarını öngördüğünden, bazı OTC brokerleri suçlulara kara para aklama hizmetleri sağlama konusunda uzmanlaşabilir.

Şirket ayrıca, OTC brokerlerinin, genellikle suçluları cezbeden diğer borsalardan daha fazla Müşteriyi Tanı (KYC) standartlarına sahip olduğunu kaydetti.

Chainalysis tarafından manuel olarak tanımlandığı gibi kara para aklama hizmetleri verdiği iddia edilen en iyi 100 OTC brokerinden 70 kadarı yasadışı kaynaklardan Bitcoin alan Huobi hesapları grubunda yer alıyor. “Rogue 100” olarak adlandırılan OTC brokerleri listesi, “kripto para birimi ekosistemi üzerinde büyük etkisi olan son derece aktif yatırımcıları içeriyor.

Chainalysis'e göre, Rogue 100, 2017 sonundan bu yana her ay giderek artan miktarlarda kripto aldı, ancak faaliyetleri 2019'da hızla arttı. Özellikle, bu tüccarlar 2019 yılında 3 milyar dolardan fazla Bitcoin aldı, ancak bunların önemli bir kısmının 3 milyar dolarlık Çin Ponzi şeması PlusToken'den oluştuğu  iddia edildi. Listedeki tüccarların, aylık tüm Bitcoin faaliyetlerinin % 1'ini oluşturduğu iddia ediliyor.

Borsalardan tepki

Chainalysis'e konuşan Binance’in baş uyum görevlisi Samuel Lim'in kripto borsasının kriptodaki mali suçla mücadele etmeye kararlı olduğunu bildirdi. Lim, Binance'ın faaliyet gösterdikleri her ülkenin kurallarına ve KYC gerekliliklerine uygun olduğunu belirtti. yönetici, borsada kara para aklama ve kripto yoluyla kolaylaştırılan diğer yasadışı faaliyetlerle mücadele etmek için kendi teknolojilerini genişletmeye devam edeceğini söyledi:

“Uyumluluk standartlarımızı daha da güçlendirmek için tescilli KYC ve AML teknolojimizin yanı sıra birlikte çalıştığımız üçüncü taraf araçlarını ve ortaklarını geliştirmeye devam edeceğiz.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ