Bitcoin gibi kripto para birimleri, çoğu ekonomide ve toplumda değer ve meşruiyetleri açısından muazzam bir yol kat etti

Araştırma, Kripto Para Birimlerinin Hızlı Yükselişini Açıklamak İçin Astrofizikle Paralellikler Çiziyor

Bitcoin gibi kripto para birimleri, çoğu ekonomide ve toplumda değer ve meşruiyetleri açısından muazzam bir yol kat etti. Bir zamanlar 'uyuşturucu satıcısı parası' olarak lanse edilen şey, kripto paraları çevreleyen birçok önyargıyı bir kenara bırakarak değeri için daha fazla görülüyor. İlginçtir ki, son birkaç yılda Bitcoin artan tanınırlık kazanırken, kripto piyasası geniş bir kripto para gamı ile patladı.

Atina Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yayınlanan “Kripto Para Birimlerinin Patlaması: Kara Delik Analojisi” başlıklı yeni bir makale, şu anda mevcut olan kripto para birimlerinin hızlı yükselişini açıklamak için astrofizik dünyası ve patlayan kripto-küre ile paralellikler çiziyor .

Birçok kripto para birimi yararlı olmaktan uzak ve çoğu gayri meşru görünmekle birlikte, son birkaç yıl kripto para ve tokenlarda kesinlikle orantısız bir artış kaydetti.

Çalışma, “kripto pazarında kendi kendine çekim özelliği” olduğunu kaydetti. Kripto-pazar durumunda yerçekimi özelliği, astrofizikle paralellik kurarak kağıtta detaylandırılmıştır. Araştırmacılara göre işlem gören kripto paraların sayısı, kripto pazarının kütlesini gösterir ve zaman içinde tek bir noktada ele alındığında "yerçekimi kuvveti" olarak kabul ediliyor.

Kripto piyasası için birincil hipotezin, “Piyasanın kütlesi (işlem gören kripto para birimleri sayısı) artar, çekim kuvveti artar ve sonuç olarak önümüzdeki dönemde daha fazla kripto para birimi doğar” olduğu görülüyor.

Son birkaç yıl içinde, kripto pazarının altcoinler ile aşırı doygunluğu, yaygın olarak 'boktan' olarak adlandırılmasına yol açmıştır ve bu belirsiz kriptolar arasında çok fazla değerin hiç bir değeri yoktur ve en iyi spekülatiftir sıfır kullanım durumu veya faydacı değere sahip varlıklar.

Altcoinlerin bu çoğalması kripto pazarının daha fazla büyümesini gerektirse de, aynı zamanda geri tepebilir ve ekosistemi bir başka nakit kapıyı etiketleyerek bir kez daha rahatsız edebilir. Yakın tarihli bir etkileşimde CoinJanitor’dan Kinegsberg endişesini dile getirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ