Bir grup araştırmacı, 6 Nisan tarihli bir açıklamaya göre, “dijital mahkemede” sözde yasal işlevleri yerine getirmek için bir blockchain tabanlı mekanizma tasarladı.

Araştırmacılar Japonya

Bir grup araştırmacı, 6 Nisan tarihli bir açıklamaya göre, “dijital mahkemede” sözde yasal işlevleri yerine getirmek için bir blockchain tabanlı mekanizma tasarladı.

Tokyo Üniversitesi'nden profesörler Hitoshi Matsushima ve British Columbia Üniversitesi'nden Shunya Noda, “pahalı bir yasal sürece” gerek kalmadan yasal ihtilafları çözmeyi amaçlayan projeye liderlik ediyor.

Duyuruda, Tokyo Üniversitesi bunun merkezi bir yönetim olmadan akıllı sözleşmeler için mevcut fikirlerin bir uzantısı olacağını açıkladı.

Dijital mahkemenin avantajları ve zorlukları

Üniversite, sistemin yararının, çoğu aşamanın, sadece anlaşmazlığa karışan tarafların kayıtlarını tutması için çağrılan blok zincirinden uzakta gerçekleştiğini söylüyor.

Profesör Matsushima, blockchain tabanlı mekanizmanın tasarımı ile ilgili ek ayrıntılar sağladı:

“Bazı anlaşmaların ihlal edildiğinden şüphelenilen kişiler, görüşlerini bu dijital mahkemeye gönderdiler. Mahkeme, tarafların görüşlerini ve anlaşmalarını ihlal eden yargıçları algoritmik olarak bir araya getirir. Dijital mahkeme bir tarafın sözleşmeyi ihlal ettiğine karar verirse, parti ilk anlaşma sırasında yatırılan parayı stopaj yaparak para cezasına çarptırılıyor. ”

Bununla birlikte, bu mekanizma ile karşı karşıya kalmaları gereken kilit bir faktör olduğunu açıklığa kavuşturmaktadırlar. Araştırmacılara göre teknoloji, merkezi olmayan yapısı nedeniyle “kötü baskı” altında. Aslında, dijital mahkemenin de aynı meseleye açık olacağı endişesini dile getirdiler.

Bu endişelere yanıt veren Matsushima şunları söyledi:

“Blok zincirler bazı açılardan iki ucu keskin bir kılıçtır. Ancak bu tür bir sistem korkulan ve görmezden gelinmek yerine benimsenmesi ve keşfedilmesi gereken yeni bir ekonomik paradigmanın doğuşuna işaret ediyor. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ