Yeni araştırmalar, yasal düzenlemelerin getirilmesinin Bitcoin ve kripto para biriminin fiyatlarını düşürme eğiliminde olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre, Yasal Düzenlemeler Bitcoin Fiyatlarını Düşürüyor

Uluslararası İş ve Finans Araştırma dergisinde yayınlanan 2020 tarihli bir makale kripto mevzuatına dair haberlerin Bitcoin'in fiyatı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor. Çalışma beş haber kategorisine bakmakta: kara para aklama, döviz kuru kontrolleri, ihraç (menkul kıymetler) düzenlemeleri ve devlet destekli kripto para birimleri - hepsi istatistiksel olarak fiyatları düşürmekte.

Çalışma, 2017 ve 2018 yılları arasında Bloomberg, Reuters, BBC ve Financial Times gibi geleneksel medya kuruluşları tarafından bildirilen 120 yönetmelikle ilgili haber olayını bu beş kategori arasında analiz etti.

Araştırmacılar daha sonra her bir düzenleyici olayın doğrudan piyasa kapitalizasyonunun esasıyla Bitcoin'den oluşan 300 kripto para birimi fiyatı üzerindeki doğrudan etkisini tahmin ettiler ve beş düzenleyici olayın dördünün AML ve terörün finansmanını önleme düzenlemesi ile fiyatlar üzerinde önemli bir etkisi olduğunu buldular. Bununla birlikte, çeşitli hükümet yetkililerinden gelen risk endişelerinin raporlarının fiyatları çok fazla etkilediği görülmemekte.

Borsa düzenlemeleri fiyatların ortalama % 1,78 oranında kaymasına neden oldu. Sıkı AML politikaları haberi % 2,46 daha büyük bir ortalama kaybına neden oldu. En yıkıcı olanları ise, kripto paraların menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceği veya Bitcoin ETF'lerinin reddedilip getirilmeyeceği konusundaki düzenlemeler de dahil olmak üzere ihraç düzenlemeleriydi ve fiyatların ortalama % 2.67 oranında düşmesine neden oldu.

Buna karşılık, ilgili politika önlemlerinin gevşemesi piyasalar tarafından olumlu haberler olarak yorumlanmakta ve bunu kripto para birimi fiyatlarının değer kazanması takip etmekte.

Kripto Piyasaları Özgürlüğe Her Şeyin Ötesinde Değer Veriyor

Sonuçlar, kripto para piyasasının, riski azaltması ve uzun vadede daha geniş kripto benimsenmesine yardımcı olmaları bekleniyor olsa bile, sahneye yeni düzenlemelerin getirilmesini değer yok edici olarak algıladığını güçlü bir şekilde göstermekte.

Kripto gelişiminin ve sanayi olgunluğunun mevcut aşaması göz önüne alındığında, çalışmanın bulguları piyasaların “devir” düzenleyici bir yaklaşımı desteklediğini göstermekte.

Bulguların ayrıca yatırımcılar, özellikle de günlük yatırımcıların, Bitcoin ve kripto fiyatlarını her iki yönde yönlendirebilecek düzenleyici haberlere baktıklarını gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ