Bu yazımızda sizlere Arbitrum (ARB) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece ARB Coin hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Arbitrum (ARB) Nedir? İşte Ayrıntılarıyla ARB Coin

Bu yazımızda sizlere Arbitrum (ARB) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Böylece ARB Coin hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Arbitrum (ARB) Nedir?

Arbitrum, Ethereum üzerinde Optimistic Rollup kullanan bir ölçeklendirme çözümleri paketidir. Kullanıcıların web3 dApps ile etkileşime girerken daha hızlı ve daha ucuz işlem maliyetlerinin keyfini çıkarmasına olanak tanıyor.

Arbitrum One Nedir?

2 Arbitrum zinciri vardır. Bunlardan biri Arbitrum One’dır

Arbitrum One: Başlıca uygulamalar şu anda Arbitrum One'da barındırılıyor ve yoğun bir şekilde DeFi protokolleri bulunuyor.

Arbitrum Nova Nedir?

Arbitrum Nova: Daha düşük ücretler karşılığında daha ılımlı bir güven varsayımından yararlanır. Oyun ve sosyal medya gibi yüksek hacimli uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak için tanıtıldı.

Arbitrum Ağı Nedir?

Arbitrum projesi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Arbitrum Nitro: Tüm Arbitrum ürünlerine güç sağlayan temel Optimistic Rollup teknik yığını.

Arbitrum toplaması: Nitro teknolojisinin birincil kullanım durumu ve Arbitrum One zincirinde kullanılan durum. Arbitrum toparlama emirleri ve toplu işlemleri Ethereum'a gönderilecek ve böylece onun güvenliğini devralacak.

Arbitrum AnyTrust: Daha hafif bir güven varsayımı karşılığında daha düşük işlem maliyeti ve daha hızlı para çekme imkanı sunan bir Arbitrum Nitro çeşidi. AnyTrust, veri kullanılabilirliği için Ethereum yerine harici bir Veri Kullanılabilirliği Komitesine (DAC) güvenir. Arbitrum Nova, Arbitrum AnyTrust'u kullanır.

Orbit: Arbitrum Nitro kümesini kullanarak Arbitrum ekosisteminde özel L3 zincirlerini başlatmak için izinsiz platform.

ARB Coin Nedir?

ARB, projenin kendi tokeni olup mevcut kullanım durumları şunları içerir:

Yönetişim: Token sahipleri, Arbitrum One ve Arbitrum Nova zincirlerinin geleceğine ilişkin Arbitrum DAO yönetim önerilerine oy verebilecek.

03 Mayıs 2023 itibariyle, ARB'nin toplam token arzı 10.000.000.000'dir. Mevcut dolaşımdaki arz 1.275.000.000'dir. Bu rakam toplam token arzının %12,75'ine tekabül ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ