Araştırmaya göre, Bitcoin işlem ücretinin enerji tüketiminde oynadığı rol şu anda minimum düzeyde ancak gelecekte çok büyük olabilir.

Arcane Research, Bitcoin

Araştırmaya göre, Bitcoin işlem ücretinin enerji tüketiminde oynadığı rol şu anda minimum düzeyde ancak gelecekte çok büyük olabilir.

Rapor, yükseliş senaryosunda fiyat 2040 yılına kadar 2 milyon dolara ulaşırsa Bitcoin'in yılda 894 TWh tüketebileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin, geçen yıl, güce aç İş Kanıtı algoritması nedeniyle birçok eleştiriye maruz kaldı ve Tesla'yı ödeme yöntemi olarak ekleme kararını iptal etmeye zorladı. Piyasa değerine göre en büyük kripto varlığının, yıllık 127 terawatt-saat (TWh) oranında elektrik tükettiği söyleniyor.

Arcane Research tarafından yapılan bir gönderide, Bitcoin'in gelecekteki elektrik tüketimi çeşitli faktörlere göre analiz edildi. Ancak dikkate alınan en önemli değişkenler işlem ücretleri, fiyat, madencilerin ortalama elektrik fiyatı ve madencilerin elektriğe harcadığı gelir yüzdesiydi.

Araştırmaya göre, Bitcoin işlem ücretinin enerji tüketiminde oynadığı rol şu anda minimum düzeyde ancak gelecekte çok büyük olabilir. Madencilerin yılda yaklaşık 52.560 blok ürettiğini açıkladı. Alınan blok ödülü, bir blok sübvansiyonu ve işlem ücretlerinden oluşur. Ortalama olarak, blok başına işlem ücretleri 0,4 BTC olmuştur.

İlginç bir şekilde, bu, yarılanmalar nedeniyle çok önemli bir blok ödül bileşeni haline gelebilir. Yarılanma her dört yılda bir gerçekleşir ve 0,4 Bitcoin işlem ücretlerinin 2040 yılına kadar sabit kalacağı varsayılırsa, blok sübvansiyonu her dört yılda bir yarıya düştüğü için yine de blok ödülünün daha büyük bir payı haline gelebilir.

Tahminlerime göre, blok ödülünün işlem ücretleri payı, 0,195 Bitcoin blok sübvansiyonu ve blok başına 0,4 Bitcoin işlem ücreti ile 2040'ta %67'ye yükselecek.

Bitcoin Fiyatı Gelecekteki Enerji Tüketiminde Kritik Bir Faktördür

Blok ödülü ile çarpılan fiyat, Bitcoin madencileri için gelir üretir. Bu durumda madencilerin geliri Bitcoin fiyatı arttıkça artıyor. Gelir arttıkça, sektöre daha fazla madenci çekiliyor, dolayısıyla elektrik tüketimi üzerindeki etkisi de artıyor.

Ayrıca madenciler gelirlerinin bir yüzdesini enerjiye harcarlar. Başka bir deyişle, artan gelir, artan enerji tüketimine yol açar. Son olarak, ortalama enerji fiyatı, ne kadar tüketildiğini belirleyecektir.

Arcane araştırmacıları, varlığın şu anda sınırlı bir enerji tüketimine sahip olabileceğini anlıyor, ancak önümüzdeki birkaç on yıl içinde fiyatı yükselirse, küresel olarak önemli bir enerji tüketicisi haline gelebilir.

Doğru değerlendirme için üç senaryo modellenmiştir: Boğa senaryosu, Nötr senaryo ve Ayı senaryosu.

Rapor, yükseliş senaryosunda fiyat 2040 yılına kadar 2 milyon dolara ulaşırsa Bitcoin'in yılda 894 TWh tüketebileceğini tahmin ediyor. Bu, bugünkü tüketiminden 10 kat daha fazla bir artış. Nötr senaryoda fiyat 2040$'a kadar 500.000$'a ulaştığında, yılda 223 TWh tüketecektir. Bununla birlikte, fiyat 2040 yılına kadar 100.000 dolara ulaştığında, düşüş senaryosunda tüketim yalnızca 45 TWh olacaktır.

Araştırmaya göre, gelecekteki enerji tüketiminin en kritik belirleyicisi kuşkusuz fiyattır.Bitcoin'in gelecekteki enerji tüketimi çok belirsiz ve birkaç faktöre bağlı. Yine de kesin olan bir şey var: Bitcoin ancak fiyatı birkaç milyon dolara ulaştığında önemli bir küresel enerji tüketicisi haline gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ