Archive.org, 2017

Kâr amacı gütmeyen popüler bir dijital kitaplık olan Archive.org, Bitcoin Cash aracılığı ile Kasım 2017'den bu yana Bitcoin'den daha fazla bağış aldığını duyurdu. Kuruluş, bu ayın başlarında Archive.org destekçi kampanyası kapsamında Bitcoin’den sonra Bitcoin Cash ve Zcash ile yapılan bağışları da kabul etmeye başladığını duyurmuştu.

Popüler bir dijital kütüphane olan Archive.org servisinin verdiği bilgiye göre, 2017'de Bitcoin ile yapılan bağışların iki katının üstünde bir tutar, yaklaşık 4.800 doların üzerinde bir mebla Bitcoin Cash üzerinden bağış aldıklarını ilan ettiler. Bu sonuçlar, kar amacı gütmeyen kuruluşun Bitcoin Cash'deki bağışları kabul etme kararının organizasyon için faydalı olduğunu göstermiş oldu. 

Archive.org'un bağış kampanyası

Kâr amacı gütmeyen kuruluş, bağış kampanyasını bu yıl deneysel olarak yürütüyor. Kampanyada kabul edilen sanal para birimleri arasında Bitcoin, Bitcoin Cash ve Zcash bulunuyor.

Kampanyadan sağlanan para organizasyon tarafından faaliyeti sürdürmek ve amaçlarını dünya çapında yaygınlaştırmak için kullanılacak. Dünya genelinde internet kullanıcılarına ücretsiz ve paha biçilemez bir hizmet sunmak amacıyla faaliyet yürüten Archive.org aynı zamanda internet'in "arşivi" olarak da adlandırılıyor.

Bitcoin ile karşılaştırıldığında kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından alınan daha yüksek Bitcoin Cash bağışı, Bitcoin Cash'e bağlı olan topluluğun bu tarzda bir yer verme hadisesine olumlu karşılık verdiğini gösteriyor. Bu durum ilginç bir gelişme olarak görülüyor. Bu gelişimin ardındaki olası sebepler arasında, Bitcoin bağışları için artan ağ ücretleri ve kripto para piyasasındaki Bitcoin fiyatının olağanüstü yükselişi de sebep olmuş olabilir diye düşünülüyor. 

Archive.org'un kısa profili

Archive.org (İnternet Arşivi) 1996'da Brewster Kahle tarafından "bilgiye evrensel erişim" sağlamak amacıyla dünya genelindeki insanlara hizmet etmesi amacıyla kuruldu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, yazılım uygulamaları, oyunları, web siteleri, filmler ve videolar, müzik, hareketli görüntüler de dahil olmak üzere internet üzerinde var olan ve sayısallaştırılmış birçok çeşitte materyal koleksiyonuna halka açık bir şekilde çevrimiçi ücretsiz erişim sağlıyor. Bu dataların zaman içerisindeki dökümünü tutuyor ve tüm versiyonlarını barındırıyor. Archive.org, hali hazırda Kahle-Austin Vakfı tarafından fonlanıyor ve idare ediliyor. 

Bağış adresleri şu şekilde:

Destek atmak isteyenler bu adreslere bağış yapabiliyorlar.

Internet Archive Bitcoin Cash adresi : 12PRZjrLo5yqnHMmUCtPUse4kCyuneby3S

Internet Archive Zcash adresi : t1W6JqMECmbqmDGZ9uLSXWQZ6EgxFkfuty8

Internet Archive Bitcoin adresi : 1Archive1n2C579dMsAu3iC6tWzuQJz8dN

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ