Milei, Bitcoin'in diğer para birimleriyle rekabet edebileceğini, bunun iyi olduğunu çünkü özel paranın getirisi olduğunu savunuyor.

Arjantin Cumhurbaşkanı: Bitcoin, Politikacıların Enflasyon Yoluyla Sizi Soymasını Engelliyor

Milei, Bitcoin'in diğer para birimleriyle rekabet edebileceğini, bunun iyi olduğunu çünkü özel paranın getirisi olduğunu savunuyor.
Bu arada, bir siyasi danışmanlık firması olan Synopsis tarafından yakın zamanda yapılan bir başkanlık anketi, Javier Milei'nin önde gelen cumhurbaşkanlığı adayları arasında üçüncü sırada yer aldığını, Juntos Per El Cambio ittifakı ve önünde Frente De Todos olduğunu gösteriyor.

Eksantrik ekonomist ve Arjantin'in en iyi başkan adaylarından biri olan Javier Milei, yerel medyaya yakın zamanda verdiği bir röportajda, Bitcoin'in politikacıların vatandaşları soymasını engellediğini savundu. Görüşmeci, kimsenin kökenini bilmediği göz önüne alındığında, Milei'ye Bitcoin hakkındaki görüşünü sorduğunda, başkan adayı "anlamamız gereken ilk şey, merkez bankasının bir aldatmaca olduğudur" dedi.

Ardından, merkez bankasının politikacıların vatandaşları enflasyonist vergi yoluyla kandırdığı bir mekanizma olduğunu da açıkladı. Ancak Bitcoin, paranın orijinal yaratıcısına (özel sektör) dönüşünü temsil eder. Milei ayrıca kağıt paranın, takas ekonomisindeki sorunları (isteklerin ve bölünmezliğin çifte çakışması) çözmek için merkez bankaları tarafından ortaya atılan özel bir icat olduğunu söyledi.

Özel Paranın Dönüşü

Milei, keten, buğday ve tuz gibi farklı para birimleri olduğu için kağıt paranın taşınabilirlik sorununu da çözdüğünü sözlerine ekledi. Ayrıca insanlar önemli işlemler için altını, küçük işlemler için gümüşü tercih etmeye başladılar. Ardından, zamanla yetkililer kağıt parayı yasal ödeme aracı haline getirdi.

Ancak Milei, yasal ihalenin getirilmesinin politikacıların enflasyonist bir vergi kisvesi altında insanları dolandırmasına izin verdiğini vurguladı. Ardından, Bitcoin'in kağıt paradan farklı olduğunu, çünkü artık basılmayacağı bir arz sınırına sahip olduğunu açıkladı. Milei ayrıca Bitcoin'in Ethereum gibi diğer kriptolar da dahil olmak üzere diğer para birimleriyle rekabet edebileceğini savundu.

Özel paranın getirisi olduğu için Bitcoin'in iyi bir şey olduğuna inanıyor. Daha sonra başkan adayı, sorunun hükümetlerin yasal ihaleden vazgeçmeye istekli olmaması olduğunu, çünkü Bitcoin'i kabul etmenin artık insanları enflasyonist vergi yoluyla dolandıramayacakları anlamına geldiğini ekledi. Ayrıca, Bitcoin'in merkez bankacılarının enflasyonist vergi dolandırıcılığına karşı doğal bir tepki olduğunu savundu.

Milei, enflasyonun yüksek olduğu ekonomilerde bu dolandırıcılığın daha büyük olduğunu da söyledi. Bu nedenle, merkez bankasının kapatılmasını öneriyor. Milei'nin röportajdaki içgörüleri, onun Bitcoin ve kripto para biriminin büyük bir destekçisi olduğunu gösteriyor.

Milei, Arjantin'in Bir Sonraki Başkanı Olabilir Mi?

Bu arada, bir siyasi danışmanlık firması olan Synopsis tarafından yakın zamanda yapılan bir başkanlık anketi, Javier Milei'nin önde gelen cumhurbaşkanlığı adayları arasında üçüncü sırada yer aldığını, Juntos Per El Cambio ittifakı ve önünde Frente De Todos olduğunu gösteriyor. Özet raporu, çalışmanın, iki koalisyonun statükosuna meydan okuyan üçüncü ve rekabetçi bir sektörün ortaya çıkması nedeniyle seçmenlerin gittiği yönü gösterdiğini belirtiyor.

Raporun rakamları, Milei'nin seçmenlerin oylarının yüzde 19,1'ini alacağını gösteriyor. Ancak seçimle ilgili sağlıklı öngörülerde bulunmak için henüz çok erken olduğundan, rakamlar sandıkta ne olacağını tam olarak göstermiyor. Bununla birlikte, bir Forbes raporu, Milei karizması ve kitle iletişim araçları aracılığıyla seçmenlerin oylarını çalıyor olsa da, muhalefet koalisyonunun bir sonraki seçimleri kazanmak için kutup konumunda göründüğünü iddia ediyor.

Seçim sonuçları, Milei'nin Horacio Rodriguez Larreta ve Alberto Fernandez'i başarılı bir şekilde alt edip edemeyeceğini gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ