Arjantin merkez bankası geçen hafta bazı şirketlerin kripto ile ilgili faaliyetler yürütmesini zorlaştırabilecek yeni yönergeler sağladı.

Arjantin Kripto İşlemlerinde Kontrolü Sıkılaştırmak İçin Harekete Geçti

Hareket, ekonomi yetkililerinin yılın başlarında IMF'ye ülkenin kripto para birimlerinin kullanımını caydıracağına dair açıklamalarının ardından geldi.

Arjantin merkez bankası, geçen hafta bazı şirketlerin belirli faaliyetlerde bulunmasını yasaklayan yeni bir kılavuz yayınladıktan sonra, enflasyonla sarsılan ülkede kripto işlemleri üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmak için harekete geçiyor.

Spesifik olarak, yerel olarak PSPCP'ler olarak bilinen kayıtlı ödeme hizmeti sağlayıcıları, merkez bankası tarafından düzenlenmeyen ve yetkilendirilmeyen dijital varlıklarla işlem gerçekleştiremez veya kolaylaştıramaz. 4 Mayıs tarihli duyuruda, sağlayıcıların işlemleri kendi başlarına gerçekleştiremeyecekleri veya uygulamaları veya web platformlarında başlatamayacakları belirtiliyor.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları olarak merkez bankasına resmi olarak kayıtlı şirketler arasında MercadoLibre, Bind Pago, Mobbex, Nubi ve Pomelo gibi alandaki büyük oyuncular yer alıyor.

Merkez bankası, yeni önlemin "bu varlıklarla yapılan işlemlerin finansal hizmetler ve ulusal ödeme sistemi kullanıcıları için oluşturabileceği riskleri azaltmayı" amaçladığını söyledi.

Özellikle Arjantinliler tasarruflarını %100'ün üzerindeki yıllık enflasyon, çoklu döviz kurları ve sermaye kontrolleri karşısında korumak için acele ederken ülkede kripto kullanımı artıyor. Yine de, yaygın olarak benimsenmesi, özellikle değişkenlik korkusu ve olası dolandırıcılıklara ilişkin yaygın şüphecilik nedeniyle engellerle karşılaştı.

Ülkede kripto para birimi ve merkezi olmayan teknolojinin kullanımını teşvik etmek için çalışan bir STK olan Bitcoin Arjantin, önlemi şaşırtıcı ve keyfi olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ