Arjantin Merkez Bankası (BCRA), ülkenin en büyük finansal kurumlarından bazıları tarafından kullanılabilecek yeni bir blockchain destekli takas sistemini test ediyor.

Arjantin Merkez Bankası Yeni Bankalararası Hesaplaşma Katmanı için Blockchain Denemelerine Başladı

Arjantin Merkez Bankası (BCRA), ülkenin en büyük finansal kurumlarından bazıları tarafından kullanılabilecek yeni bir blockchain destekli takas sistemini test ediyor.

Blockchain geliştiricisi IOV Labs Salı günü, RSK Akıllı Sözleşme Ağı'na dayalı izin verilen bir blockchain ağı için, merkez bankası ve Arjantin'deki Santander ve BBVA dahil olmak üzere büyük ticari bankalarla birlikte bir proof of concept algoritması oluşturduğunu söyledi.

Çözüm, fiat ödemelerini hızlandırmayı, daha güvenilir hale getirmeyi ve uçtan uca izlenebilirliği sağlamayı amaçladığını belirtti.

IOV Labs CEO'su Diego Gutiérrez Zaldívar, "Bu tür bir platform uygulayarak, finansal sistem, mevcut modern teknolojik gelişmeler doğrultusunda ve dünyanın en yenilikçi finansal sistemlerine paralel olarak entegre bir işbirliği ekosistemi oluşturabilecektir            . Karşılaştığımız küresel koşullar göz önüne alındığında, süreçleri optimize etmek ve vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmak için teknolojiyi her zamankinden daha fazla kullanmamız gerekiyor” diyor.

Ağ katılımcıları arasında BCRA, bankalar, takas borsaları ve diğer finansal kuruluşlar yer alacaktır. Şu anda test aşamasındayken, IOV ve BCRA yeni ağın alternatif bir temizleme sisteminin temelini oluşturabileceğini söyledi.

Arjantin'in merkez bankası, blockchain tarafından yaratılan verimliliklere bakarken erken hareket ederek, aynı zamanda kripto para birimleri hakkında da karar aldı. 2014 yılına kadar bir açıklama yaparak, vatandaşlara bitcoin gibi dijital varlıkları yasal bir ihale biçimi olarak kullanamayacaklarını ve potansiyel sahtekarlığın uyarıldığını söyledi.

BCRA tarafından başlatılan proof of concept algoritmasının amaçlarından biri, özellikle akıllı sözleşmeler kullanılarak kripto para birimlerinin yanı sıra blok zinciri teknolojisi için başka uygun kullanım durumlarının olduğunu göstermekti.

Platform ayrıca gelecekteki bir merkez bankası dijital para birimi için temel teknolojiyi oluşturma potansiyeline sahiptir.

BCRA tarafından denenen yeni katman, bu yılın başlarında ülkenin birincil gaz distribütörünün ev sahipliğinde RSK'ye dayanan benzer bir blockchain girişimiyle aynı hatlarda ilerliyor. Gasnet olarak bilinen fikir, Arjantin'in birikmiş gaz sertifikasyon sürecine yeni verimlilikler getirmek için dağıtılmış defterleri kullanmaktı.

 Diğer merkez bankaları kendi dijital para birimlerini geliştirmeye ve düzenlemeye doğru ilerledikçe, BCRA'nın gelişen bankalararası yerleşim katmanının bir gün dijital bir pezonun temelini oluşturup oluşturamayacağı henüz belli değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ