Arjantin vatandaşları, hükümetin bazı kilit üyelerinin istifasının yarattığı son belirsizlik ortamının ortasında sabit paralar kullanarak tasarruflarını riske atıyor.

Arjantin, Politik ve Ekonomik Belirsizlik Ortamında Durağan Paralara Koştu

Ekonomi bakanı, diğer görevlilerle birlikte geçen hafta sonu istifa etti ve ülkedeki stablecoin fiyatlarının bazı borsalarda %11 artmasına neden olan kargaşayı yarattı.

Arjantin'deki Siyasi Belirsizlik Nedeniyle Dolar Peso Döviz Kuru Düştü

Arjantin'deki vatandaşların yerel itibari para birimi olan Arjantin pesosunu dolar ile değiştirmek için kullandıkları oran, ülkenin şu anda karşı karşıya olduğu siyasi ve ekonomik belirsizlik ortamı nedeniyle düştü. Ekonomi Bakanı Martin Guzman'ın istifası, ülkenin örgütle olan borcunu yeniden yapılandırmak için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile imzaladığı anlaşmanın en büyük sözcülerinden biri olduğu için şok dalgalarına neden oldu.

Guzman'ın istifası, Ramiro Tosi, Roberto Arias ve Rodrigo Ruete gibi bakanlığın diğer önemli görevlilerinin de görevden alınmasına neden oldu. Bu, ABD doları için peso döviz kurunun farklı kripto para birimi borsalarında rekor sayılara ulaşmasını sağladı. Bloomberg'e göre , oran Binance borsasında %6,6 artışla 257 Arjantin pesosuna ulaştı. Lemon Cash borsasında fiyatlar %11 artışla 279 pesoya yükseldi.

Enflasyon ve Devalüasyon Arjantinlileri Yabancı Para Birimlerine ve Kriptoya Sürüklüyor

Bu durum Arjantinlilerin pesolarını ABD doları gibi yabancı para birimleri ve ayrıca USDT gibi dolara sabitlenmiş sabit paralar ile değiştirmek için acele etmelerine neden oldu. Yeni ekonomi bakanı Silvina Batakis'in atanmasına rağmen, piyasa eski oranlarına ulaşamadı. Yerel basına göre, döviz kuru dolar başına 280 pesoya daha da düştü, hatta bazı borsalarda dolar başına 300 pesoya ulaştı.

Ayrıca, işlem gören stablecoinlerin hacmi önemli ölçüde arttı. Bazı operatörler, hafta sonunun bazı saatlerinde işlem gören hacimlerde %500 artış bildirdi ve çoğu tüccar, arbitraj fırsatlarından yararlanmak için geleneksel piyasalardaki yükselişi tahmin etmeye çalışıyor.

Dijital doların döviz kuru, fiziksel doların döviz kurunu geçti ve Arjantinlilerin, diğer mallar için yeniden alım satım yapmanın basitliği ve ayrıca dolar faturalarına kıyasla farklı kullanımları nedeniyle bu varyantları satın almayı tercih ettiklerini gösterdi. Hareketler, Americas Markets Intelligence tarafından Nisan ayında gerçekleştirilen ve nüfusun %12'sinin kriptoya yatırım yaptığını ve %18'inin kriptoya yatırım yapmakla ilgilendiğini ortaya koyan bir anketle tutarlı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ