Arjantin hükümeti, 180 günlük bir süre için yeni şirketler kaydetmek üzere ulusal blockchain tabanlı mekanizmayı askıya aldığını açıkladı.

Arjantin, Şirketleri Çevrimiçi Kayıt Etmek İçin Blockchain Sistemini Askıya Aldı

Arjantin hükümeti, 180 günlük bir süre için yeni şirketler kaydetmek üzere ulusal blockchain tabanlı mekanizmayı askıya aldığını açıkladı.

Tedbir, Ricardo Nissen'in Adalet Genel Müfettişliği (IGJ) başkanı La Nación'a yaptığı açıklamalara göre, IGJ'nin tüm sürece katılabilmesi için yeni şirketlerin kayıtlarını yeniden düzenlemeyi amaçlıyor.

Geleneksel yollara geri dönmek

Mart ayının ikinci haftasından itibaren başlayacak olan askıya alma süresi boyunca, SAS olarak bilinen İspanyolca Sadeleştirilmiş Hisse Senetleri Şirketlerinin kayıtları sadece Arjantin Kamu Sicili'nde yapılmalıdır.

Bu dijital sistem altında, 2017'de uygulandığından beri ülkede yaklaşık 20.000 şirket kuruldu.

Nissen, geçmişte meydana gelen 55 güne kıyasla, kullanıcıların 24 saat içinde süreci geçmesine izin veren yeni şirketleri kaydettirme mekanizmasında, El Cronista'ya aşağıdaki ifadeleri yayınladı:

“Kontrol yok. Macrismo, şirketlerin 24 saat içinde kurulmasını sağlayarak çok fazla yatırım yapmamız gerektiğini düşündü. "

Arkaik Bir Sistem: Arjantin Girişimciler Derneği

Alberto Fernández hükümetinin kararı, tedbirin bir aksilik olduğunu düşünen Arjantin Girişimciler Birliği (ASEA) tarafından iyi karşılanmadı. Yerel basına şöyle bir açıklama yapıldı:

“Bugüne kadar muhasebe defterleri, bilgi yönetiminde mutlak şeffaflık ve dokunulmazlığı garanti eden Blockchain sistemi aracılığıyla dijital olarak tutuldu. Şimdi, tamamen anakronist ve herhangi bir tağşiş için geçirgen bir 19. yüzyıl sistemine geri dönmeliyiz. ”

ASEA'nın kamu politikalarından sorumlu Alejandro Ramírez, Arjantin'in dünyada yeni şirketlerin kurulması açısından dijital bir sistemden kağıt formatına giden tek ülke olacağını söyledi.

 “Basitleştirilmiş Hisse Senetleri Şirketleri (SAS) dijital hizmeti” olarak bilinen çevrimiçi sistem 2017'de o zamanki başkan Mauricio Macri'nin yetkisi altında çalışmaya başladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ