Arjantin, büyük bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle sınır geçişini durdurmak zorunda kaldı

Arjantin

Arjantin, büyük bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle sınır geçişini durdurmak zorunda kaldı

Bleeping Computer tarafından yayınlanan 6 Eylül raporuna göre, Arjantin Ulusal Göç Dairesi 27 Ağustos'ta meydana gelen bir fidye yazılımı saldırısı nedeniyle hacklendikten sonra sınır geçişini dört saat süreyle askıya almak zorunda kaldı:

"Uluslararası geçişlerde faaliyet gösteren Kapsamlı Göç Yakalama Sistemi (SICaM) özellikle etkilendi ve bu da ulusal bölgeye giriş ve çıkışta gecikmelere neden oldu."

4 Milyon Dolarlık Bitcoin fidyesi

Bilgisayar korsanları, Netwalker adlı güçlü bir kriptovirüsün yardımıyla veritabanına erişip federal kurumdan bilgi çalmayı başardılar.

İlk olarak Eylül 2019'da keşfedilen bu fidye yazılımı türü, dosyaları AES şifresiyle şifrelemek için gelişmiş teknikler kullanıyor.

Fidye yazılımının kendisini diğer bilgisayar ağlarında çoğaltmasına izin vermemek için kapatılmaları gerekiyordu.

Fidye yazılımı notlarında bağlantısı verilen karanlık web ödeme sayfasına göre bilgisayar korsanları başlangıçta dosyaların kilidini açmak için 2 milyon dolar değerinde Bitcoin talep ettiler. Bir haftada, bu miktar 355 BTC'ye yükseldi (cari döviz kurlarına göre yaklaşık 4 milyon dolar).

Göçmenlik bürosu saldırganlarla pazarlık yapmayı reddettiğinden, gasp girişimi şimdiye kadar pek başarılı değil. Hiçbir hassas, kişisel veya kurumsal bilginin tehlikeye atılmadığını ve çalınan verilerin şifresini çözmekle ilgilenmediklerini iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ