Ark Invest, Salı günü aktif olarak yönetilen üç ETF'sine yayılmış 75 milyon dolardan fazla COIN hissesi bıraktı.

Ark Invest 75 Milyon Dolar Değerinde Coinbase Hissesini Terk Etti, COIN %21 Düştü

 Ark Invest, Salı günü aktif olarak yönetilen üç ETF'sine yayılmış 75 milyon dolardan fazla COIN hissesi bıraktı.

Coinbase şu anda kripto ticaret platformunu menkul kıymetler dolandırıcılığıyla suçlayan ABD SEC tarafından sıkı bir incelemeyle karşı karşıya.

Şu anda Coinbase için işler kesinlikle iyi gitmiyor! Coinbase'in en büyük savunucularından biri olan Ark Invest, hisselerini kısmen satmaya karar verdi. 26 Temmuz Salı günü, Cathie Wood's Ark Invest Coinbase'in (NASDAQ: COIN) 1,4 milyondan fazla hissesini terk etti.

Satış, Ark Invests'in aktif olarak yönetilen üç borsada işlem gören fonuna (ETF'ler) yayıldı. Buna Ark İnovasyonu (ARKK), Yeni Nesil İnternet (ARKW) ve Fintech İnovasyonu (ARKF) dahildir.

Bloomberg verilerine göre Ark Invest, Haziran ayı sonuna kadar Coinbase'deki üçüncü en büyük hissedar olmaya devam ediyor. Şirket, geçen yıl Nisan 2021'de Wall Street'e giriş yaptığından beri COIN hissesini satın alıyor. İlginç bir şekilde, Ark'ın en son COIN hissesi alımı 22 Mayıs'ta son çeyrekte gerçekleşti. 2022'nin ikinci çeyreğinin sonunda Ark Invest, 8,95 milyondan fazla COIN hissesine sahipti.

Firmanın amiral gemisi ETF ARKK, büyüme hisse senetlerinin en büyük yatırımcılarından biri oldu. Geçen yılki kripto boğa koşusu sırasında en iyi performans gösteren ETF'lerden biriydi. Ancak ARKK ETF'nin değeri bu yıl parasal sıkılaştırma endişeleriyle yüzde 57,84'ten fazla düştü.

Öte yandan, COIN hissesi, bugüne kadarki değerinin yüzde 80'inden fazlasını kaybederek serbest düşüşte. Salı günkü kapanış itibariyle, COIN stoğu 52.93 dolardan işlem görüyordu.

Bu son satışın arkasında Ark Invest tarafından sağlanan hiçbir sebep yok. Bununla birlikte, SEC incelemesinin kara bulutları şu anda Coinbase üzerinde geziniyor. Coinbase'in ABD menkul kıymetler düzenleyicisi ile yasal bir savaşa girmesi için her türlü olasılık var.

Coinbase vs SEC

Geçen hafta, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase yöneticileri tarafından içeriden öğrenenlerin ticareti konularında bir soruşturma başlattı. Üç yöneticinin, token listelemeleriyle ilgili gizli bilgileri ağır karlar elde etmek için kullandığı ortaya çıktı.

Ancak bunun dışında, ABD SEC, Coinbase borsasında listelenen kripto paraların birçoğunun menkul kıymetler olduğunu gözlemledi. Coinbase, menkul kıymet dolandırıcılığına dahil olduğu iddialarını yalanladı. Coinbase’in baş hukuk görevlisi Paul Grewal şunları söyledi: “Coinbase, her bir dijital varlığı borsamızda kullanıma sunmadan önce analiz etmek ve incelemek için sıkı bir sürece sahip . SEC’in kendisinin gözden geçirdiği bir süreç”.

Konuya aşina kaynaklara göre, borsa zaten ABD düzenleyicilerinden konuyla ilgili bir soruşturma ile karşı karşıya. Kaynaklar Bloomberg'e, platformun token tekliflerini geçen yıl çok hızlı bir şekilde genişletmesinden bu yana SEC'in borsa incelemesinin arttığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ