Küresel ekonominin durgunluk belirtileri göstermesiyle BTC, belirsiz bir makro ortamla karşı karşıya.

Küresel ekonominin durgunluk belirtileri göstermesiyle BTC, belirsiz bir makro ortamla karşı karşıya. Terra kazası, kripto piyasaları için bir uyarı işareti oldu.

ARK Investment, önde gelen dijital varlığın performansını detaylandıran aylık raporlar yayınlamaya başlayacağını duyurdu. Sonuç olarak, Mayıs 2022'nin ilk sayısını yayınladı. En iyi kripto boğası Yassine Elmandjra, bu ilk rapordan bazı önemli çıkarımların altını çiziyor.

BTC Ayı %17,2 Düşüşle Kapattı

Önde gelen dijital varlığın ilk kez art arda dokuzuncu haftalık negatif düşüş göstermesi ve böylece olası bir aşırı satım durumuna işaret etmesi. ARK raporuna göre, Terra ağının çökmesi bu düşüşe en çok katkıda bulunanlardan biri.

Ayrıca, Fed'in faiz artırımı açıklaması da katkıda bulunan bir başka faktördür. BTC, geçen Kasım ayında belirlediği en yüksek fiyatının yüzde 67 altında kalıyor. Ancak rapor, yüzde 76'nın önceki ayı piyasalarının ortalama tepeden dibe düşüş olduğunu belirtiyor.

BTC'nin S&P 500 İle Korelasyonu Yeni Bir Zirveye Ulaştı

Rapor ayrıca BTC'nin S&P 500 ile korelasyonunun geçen ay yüzde 80 olduğunu belirtiyor. Bu miktar, S&P 500 ile BTC korelasyonunun en yüksek seviyesidir. Dolayısıyla, piyasa oyuncularının BTC'yi riskli bir varlık olarak gördüklerini düşündürür.

Ancak rapor, bu büyük korelasyonun büyük bir piyasa verimsizliğine işaret ettiğini belirtiyor. ARK yatırım analistlerine göre, BTC'nin temelleri, S&P 500 ile ilişkisinin bu kadar yüksek olmaması gerektiğini gösteriyor.

BTC Henüz Herhangi Bir Önemli Trend Çizgisinin Altına Düşmedi

Devasa satışa rağmen, önde gelen dijital varlık hala tüm ana trend çizgilerinin üzerinde işlem görüyor. 24 bin dolarlık zincir içi maliyet tabanının veya 22 bin dolarlık 200-WMA'sının altına düşmedi. BTC'nin fiyatının önceki ayı piyasalarında zincir içi maliyet tabanının altında kapandığını belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte, 200-WMA'nın altına düşmesi nadirdir. Ancak rapor, 22 bin dolar ile 24 bin dolar arasındaki çizgilerin kesişmesinin BTC için güçlü bir destek olduğunu gösteriyor. Elmandjra, aşağı yönlü risklerin, bu ayı piyasası öncekiler gibi olsa bile BTC'nin haftalık 200 ana fiyatında kalmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Terra Crash, Kriptonun Toplam Piyasa Değerinin %3'ünü Sildi

En büyük algoritmik stablecoin, sadece USD sabitini kaybetmedi; o da çöktü. ARK yatırım raporları, Terra'nın kripto tarihindeki en büyük katman-1 blok zinciri başarısızlığı olduğunu belirtti. Çökme, UST stabilcoin ve LUNA tokeninin piyasa değerlerinde 60 milyar dolarlık bir silinmeye neden oldu.

2014 Mt. Gox hack, toplam kripto piyasası değerinde yüzde 5,7'lik bir düşüşe neden oldu. Bununla birlikte, bu Terra ağ çöküşü, toplam kripto piyasası değerinde yüzde 2,7'lik bir düşüşe neden oldu.

Borsalara Girişler Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Terra çöküşünün ardından, borsaların günlük BTC girişi 52.000 BTC'ye ulaştı. Bu, Kasım 2017'den bu yana görülen en yüksek seviye. Aynı zamanda USD bazında şimdiye kadarki en yüksek seviye. Rapor, büyük net BTC girişlerinin genellikle yüksek oynaklık dönemlerinde gerçekleştiğini belirtiyor.

Bu oynaklık boğa piyasalarında veya ayı piyasalarında olabilir. Borsalara günlük büyük BTC girişinin bir başka nedeni de LUNA vakıf görevlisi  LFG  tarafından yaklaşık 80.000 BTC satışıydı. LFG'nin BTC satışı, UST stablecoin'inin çöküşünü önleme önleminin bir parçasıydı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ