Arnavutluk'taki yetkililer, kripto para yatırımlarından elde edilen gelir ve kârların vergilendirilmesine izin verecek düzenlemeleri tamamlıyor.

Arnavutluk, 2023

Hükümet, kamu istişareleri için önerilen gerekli mevzuatı kabul ettikten sonra, 2023'te vergi uygulamasını başlatmayı planlıyor.

Arnavutluk, Kripto Vergisini Gelecek Yıl Erkenden Uygulayacak

Yerel İngilizce portal Exit News'in Cuma günü bildirdiğine göre, Arnavut devletinin yeni bir gelir vergisi faturası uyarınca 2023'ten itibaren kripto varlıklarından elde edilen gelir üzerinden vergi toplamaya başlaması gerekiyor. Hükümet ayrıca konuyu kapsamlı bir şekilde düzenlemek için bu yıl bir dizi başka yasa ve tüzük çıkarmayı da umuyor.

Özel vergi mevzuatı şu anda halkın görüşüne açıktır. Kripto varlıklarını ve sanal varlıklardan elde edilen geliri vergilendirme kavramını tanıtır. İkincisi, “dijital biçimde yatırılabilen, alınıp satılabilen veya aktarılabilen ve ödeme veya yatırım amacıyla veya kripto para birimleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir değişim aracı olarak kullanılabilen bir değerin dijital temsili” olarak tanımlanmıştır.

Ancak rapor, tanımın merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC'ler) kapsamadığını belirtiyor. Dünya çapında artan sayıda para otoritesinin ulusal fiatlarının dijital bir versiyonunu geliştirmesine rağmen bu dahil değil. Listede Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Çin ve Rusya Federasyonu gibi büyük güçler yer alıyor.

Arnavutluk yasaları ayrıca kripto para madenciliğini, işlemleri onaylamak ve karşılığında sanal varlıklar elde etmek için bilgi işlem gücünü kullanan bir faaliyet olarak tanımlıyor. Kripto para birimlerinin çıkarılması gri bir alan oldu, ancak kolluk kuvvetleri ülkedeki yasadışı madencilik tesislerini takip ediyor ve bazı operatörlerine karşı suçlamalarda bulunuyor.

Yeni mevzuata göre, kripto işlemlerinden veya madencilikten elde edilen herhangi bir gelir, ticari faaliyet sonucunda alındığında kurumsal gelir olarak sınıflandırılacak. Ve hak sahipleri özel kişiler olduğunda, %15 oranında sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

Kripto Düzenleme Çerçevesini Genişletmek İçin Görevlendirilen Mali Gözlemci

Bu ayın başlarında, Arnavutluk parlamentosu Mali Denetleme Kurumu'na ( AFSA ) 2022'nin sonuna kadar kripto para birimleriyle ilgili yeni düzenlemeler hazırlaması ve kabul etmesi talimatını verdi. Arnavutluk yasaları, kripto ticaret platformlarının ülkede yasal olarak çalışmasına izin veriyor ancak şu anda Arnavutluk'ta hiçbir lisanslı kuruluş faaliyet göstermiyor.

Arnavutluk, iki yıl önce “Dağıtılmış defter teknolojisine dayalı finansal piyasalar” başlıklı bir yasayı da kabul etti. Pek çok kişi yasayı memnuniyetle karşılarken, eleştirmenler, Güney Doğu Avrupa'da hala AB umudunda olan küçük ulusun, fiat'ta elde etmek için mücadele ettiği bir şey olan kara para aklama için kullanılmasını önlemek için kripto sektörünü düzgün bir şekilde düzenleyip düzenleyemeyeceğini sorguladı.

Yasama organı, Avrupa Konseyi'nin Kara Para Aklamayı Önleme İşlemlerinin Değerlendirilmesi ve Terörizmin Finansmanı (Para Valfi) ile ilgili Uzmanlar Komitesi'nin kripto para birimiyle ilişkili risklerle ilgili ek adımlar öneren yakın tarihli bir raporuna atıfta bulundu. Kasım 2021'de AFSA, dijital varlıklarla çalışan kuruluşlar için sermaye ve lisans gereklilikleri getiren kripto piyasası yasasını uygulayan ilk iki düzenlemesini onayladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ