Hayes, Rusya'ya yönelik son yaptırımların, ülkeleri USD'de rezervlere sahip olmak yerine bir değer deposu olarak altın ve Bitcoin'e güvenmenin daha iyi olduğu konusunda bilinçlendirdiğini açıklıyor.

Hayes, Rusya'ya yönelik son yaptırımların, ülkeleri USD'de rezervlere sahip olmak yerine bir değer deposu olarak altın ve Bitcoin'e güvenmenin daha iyi olduğu konusunda bilinçlendirdiğini açıklıyor.

Bitcoin, taşınabilirlik, kolay depolama ve kolay erişilebilirlik nedeniyle zamanla Altın üzerinde bir avantaj kazanacaktır.

Küresel makroekonomik koşullar ve jeopolitik belirsizlik, finans uzmanlarını sırada ne olacağına dair tahminler yapmaya zorladı. BitMEX CEO'su Arthur Hayes, geçtiğimiz günlerde küresel finans ve para sistemlerinin dinamiklerinin nasıl değiştiğini açıklayan ayrıntılı bir makale kaleme aldı.

Hayes, bu kritik anlarda Bitcoin ve Altın gibi sınırlı varlıkların rolünü açıklıyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Batı, Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayarak onu küresel ödemeler ve ödeme sistemi SWIFT'den ayırdı. Ayrıca, dünyanın en büyük enerji üreticilerinden birini izole etmek, küresel finans üzerinde geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilir.

Böylece Hayes, bundan bir yüzyıl sonra, ekonomik savaş için kullanılan SWIFT sisteminin sonunu tahmin ediyor. Ayrıca, Bitcoin ve Altın gibi “dış paranın” gelişeceğini tahmin ediyor. Başka bir ülkenin bilançosunda yükümlülük olmadığı için buna “dış para” diyor.

Hayes, Altın'ın enerji ve gıda maddelerinde küresel ticareti kolaylaştırmada baskın bir pozisyon alacağına inanıyor. BitMEX CEO'su, Rusya-Ukrayna savaşının ardından “paranın” artık eskisi gibi olmayacağını ve Bitcoin'in bu senaryodan fayda sağlama olasılığının yüksek olduğunu ekliyor.

Hem Bitcoin hem de Altın zor para iken, Bitcoin dijital, fiziksel altın ise fizikseldir. Merkez bankaları altın biriktirmeye ve küresel işlemlerde kullanmaya başlarsa, ödeme yapmak için her seferinde altın sevk etmek zorlaşacaktır. Bu, Hayes'in Bitcoin olacağına inandığı dijital para biriminin kullanımını kademeli olarak artıracaktır.

Bitcoin'e Yönelen Ülkeler

Hayes, Altının harika olmasına rağmen, depolamanın bireysel düzeyde büyük bir sorun haline geldiğini savunuyor. Böylece, daha taşınabilir bir sabit servet deposu olan Bitcoin'in resme girdiğine inanıyor.

Hayes, “altını verimli bir şekilde ticareti ve depolama yeteneği ve erişimi olmayan ülkelerin Bitcoin'e yöneleceğini” ekliyor. Bitcoin'i yasal bir ihale haline getiren El Salvador gibi birkaç ülkeden örnekler veriyor. BitMEX CEO'su şöyle yazıyor:

Saklamak için 1 Satoshi veya 1.000 Bitcoin'iniz olsun, tek gereken genel ve özel anahtarınızı oluşturan bir dizi karakterdir. Bu aslında hiçbir şey değildir ve internetin olduğu her yerden erişilebilir. Bu, Bitcoin'in altın üzerinden depolama ve transfer perspektifinden değer önerisidir.

El Salvador, Bitcoin'in benimsenmesi için kapıyı açtı. Birçok ülke şu anda bu deneyde başarılı olup olmadıklarını izliyor. Gelecek için cesur bir tahminde bulunan Hayes şöyle yazıyor: “Tek bir Bitcoin için birimim milyonlarda. Bir ons altın için birimim binlercedir. Unutmayın: fiyatı artan altın veya Bitcoin değil, fiyatlandırıldığı itibari para biriminin değerindeki düşüştür”.

Ancak Hayes, Bitcoin'in bir avantajı olduğuna inanan yalnız değil. Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz kısa süre önce savaşın yalnızca kripto benimsenmesini artıracağını ve etkin bir şekilde USD'nin marjinalleşmesine yol açacağını söyledi. "Bu, birçok yönden büyük bir anlaşma. Bu, dünyanın de-dolarizasyon sürecini hızlandırmaya başlıyor,” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ